لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۹

گروهی از اعضا و کنشگران «جامعه کوئیر»، خواستار حقوق برابر پس از جمهوری اسلامی شدندحضور دگرباشان جنسی و جنسیتی در اعتراضات سراسری
حضور دگرباشان جنسی و جنسیتی در اعتراضات سراسری

گروهی از اعضا و کنشگران جامعه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی با اشاره به «حضور آشکار اعضای این جامعه در داخل و خارج از کشور» در «خیزش سراسری»، در مانیفستی خواستار حقوقی برابر با دیگر اقشار جامعه ایران، پس از دوران گذار از جمهوری اسلامی شده‌اند.

این مانیفست که توسط ۷۰ نفر از اعضا و کنشگران این جامعه تهیه و تنظیم شده است با اشاره به احکام شلاق و اعدام برای روابط جنسی «غیرسیس-هترو»، عمل‌های نادرست و غیرضروری بر روی افراد بیناجنسی و ده‌ها موارد دیگر اعلام شده در این مانیفست می‌گویند، این موارد تبعیض آمیز «نشان از وجود خشونت و تبعیض‌ نظام‌مند علیه اعضای این جامعه دارد» که پس از انقلاب ۵۷ با سرکوب نظام‌مند روبرو شده‌اند.

این مانیفست که نسخه‌ای از آن نیز به صدای آمریکا ارسال شده است،‌ از ۴۶ بند همچون «جرم‌زدایی از انواع روابط غیرسیس-هترو»،‌ «به رسمیت شناختن جنسیت و هویت‌های جنسیتی افراد نان‌باینری»، «ممنوعیت انجام عقیم‌ سازی اجباری افراد اینترسکس، ترنس* و نان‌باینری » و «وجود قوانین محافظتی از کودکان و نوجوانان جامعه‌ی +LGBTIAQ در برابر خشونت خانگی» تشکیل شده که خطاب به کلیت جامعه‌ ایران و اپوزیسیون جمهوری اسلامی تهیه و تنظیم شده است.

امضا کنندگان این مانیفست در پایان ابراز امیدواری کرده‌اند که در ایران فردا «آزادی برای عموم افراد ورای جنسیت، هویت جنسی و جنسیتی، ویژگی‌های فیزیکی و ذهنی، دین و مذهب، نژاد، اتنیک، ملیت و شغل» محقق شود.

پیش از این نیز گروهی از فعالان جامعه اقلیت‌های جنسی و جنسیتی ایران با صدور بیانیه‌ای حمایت خود را از اعتراضات مدنی مردم ایران اعلام کردند و از دولت‌های غربی و اروپایی خواستار پایان دادن به مماشات با جمهوری شدند.

با آغاز اعتراضات سراسری در ایران، اقلیت‌های جنسی و جنسیتی ایران نیز در کنار دیگر اقشار جامعه، در اعتراض به خفقان و سرکوب جمهوری اسلامی، به رغم خطراتی همچون بازداشت در اعتراضات سراسری در شهر‌های مختلف ایران حضور داشتند و تعدادی از اعضای این جامعه نیز بازداشت و با احکام زندان روبرو شده‌اند.

حضور یک عضو جامعه ال‌جی‌بی‌تی ایران در اعتراضات شیراز: من هم باید آزاد باشم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:25 0:00

برخی از اعضا و فعالان این جامعه در خارج از ایران نیز، از اعتراضات مدنی مردم ایران در برابر سرکوب و کشتار حمایت کردند.

نیما نیا، از کنشگران این جامعه در تحصن مقابل کنگره آمریکا از آزادی ایران در گروی برابری جنسیتی و رهایی همه گروه‌های تحت ستم گفت و شایا گلدوست به عنوان یک زن ترنس ایرانی، در تجمع ایرانیان کانادا اعتراضات سراسری در ایران را انقلاب زنان عنوان کرد.

XS
SM
MD
LG