لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۰

نمایش مستند چالش همجنسگرایان در ترکیه


همجنسگرایی در ترکیه قانونی است، اما این مسئله هنوز در جامعه ای با جمعیت اکثریت مسلمان و محافظه کار بحث برانگیز و موضوعی جنجالی است. ارتکاب جنایات ناشی از نفرت نسبت به اقلیت های جنسی، به ویژه از سوی اعضای خانواده (همجنسگرایان) امر غیرمعمولی نیست. اما فیلم مستند یک فیلمساز ترک با عنوان «کودک من» روایت متفاوتی را حکایت می کند.

جشن باشکوه و مراسم نمایش مستند «کودک من» مملو از جمعیت مشتاق تماشای این فیلم بود. این مستند جذاب روایت یک گروه از والدین حامی کودکان همجنسگرا، دو جنسی و به طور کلی اقلیت های جنسی را حکایت می کند. مستندساز با دوربین خود فعالیت های این گروه را فیلمبرداری می کند. این گروه به والدین کمک می کند تا با هویت جنسی فرزندان خود و چالش های ناشی از تبعیض و تعصب در جامعه روبرو شوند.

کان کاندان، کارگردان این مستند امیدوار است این فیلم کمک کند تا رفتارهای سنتی در قبال همجنسگرایان و اقلیت های جنسی به چالش کشیده شوند.

او گفت: «هدف ما این بود که این طرز فکر را در جامعه متحول کنیم. احساس ما این است که با روایت داستان والدین افراد همجنسگرا و اقلیت های جنسی در این مستند می توانیم شیوه تفکر عموم مردم را تغییر دهیم».

یک روزنامه پرخواننده ترکیه خبر مربوط به نمایش این مستند را در صفحه اول خود جای داده و گزارش مثبتی در مورد فعالیت این پدر و مادرها تهیه کرده است. رسانه های ترکیه بیشتر عادت دارند اخبار مربوط به حمله به این افراد همجنسگرا و حتی قتل آن ها از سوی اعضای خانواده و یا والدینشان را گزارش کنند.

اما به نظر می رسد که جامعه ترکیه در حال تحول است. استانبول سال گذشته میزبان بیستمین رژه روز ویژه همجنسگرایان بود و هزاران نفر در این مراسم شرکت کردند، رویدادی که در این کشور بی سابقه بوده است. حزب اصلی مخالف (دولت) ماه ژوئن سال گذشته دو زن فعال در این گروه را دعوت کرد تا در یک کمیسیون پارلمانی سخنرانی کنند.

متهان اوزکان، یکی از اعضای گروه اقلیت های جنسی «لامبدا» و یکی از افراد دست اندرکار تاسیس گروه «لیستگ» است. او می گوید تعصب، تبعیض و جنایاتی که به دلیل نفرت از این افراد به وقوع می پیوندند هنوز یکی از معضلات جدی جامعه ترکیه است. با این وجود او ادعا می کند که والدین فعال در گروه «لیستگ» نقش کلیدی و حیاتی در به چالش کشیدن تعصبات و تبعیض ها ایفا می کنند».

او می افزاید: در یکی از مراسم رژه همجنسگرایان که در ترکیه برگزار شد، من شاهد بودم که مردم با بی ادبی می گفتند ببین این همجنسگراها دوباره به خیابان ها آمده اند. بعد یک نفر دیگر گفت «ببین، یک نفر پلاکارد به دست گرفته که روی آن نوشته است من پدر تو هستم و در کنار تو رژه می روم. این یک اقدام شجاعانه از جانب والدین است.

او می گوید این صحنه ها یخ مناسبات جامعه و مردم با همجنسگرایان را می شکند و تحت شرایطی که ما نمی توانیم با آن ها صحبت کنیم، آن ها می توانند مستقیماً با مردم گفتگو کنند.

سول سیلان، یکی از اعضای هیات «لیستگ» که در پارلمان سخنرانی کرده بود، در مراسم اولین اکران این مستند شرکت کرد. او معتقد است ترکیه در مسیر صحیحی قدم برمی دارد. او می گوید «به طور قطع تحولاتی رخ داده اند. ما در مقام مادر به پارلمان رفتیم و آن ها را شگفت زده و متعجب کردیم. آن ها با علاقه و توجه به حرف های ما گوش کردند. آن ها می بینند که این بچه ها عادی هستند و از فضا به زمین نیامده اند. آن ها افراد عجیب و غریبی نیستند و مادر و خانواده دارند. آن ها بسیار تحت تاثیر قرار گرفتند. ما امروز هم اینجا آمده ایم، جمعیت حاضر خارق العاده است. من خیلی خیلی هیجان زده ام. من معتقدم که تحولات زیبا و مثبت دیگری به وقوع خواهند پیوست. اطمینان دارم».

نمایش این مستند در سالن سینمایی که مملو از جمعیت بود، با استقبال گرم حضار روبرو شد. گفتگو با تماشاگران به وضوح نشان داد که این فیلم و اهمیت کار این پدر و مادرها در این زمینه به طور گسترده ای به رسمیت شناخته شده است.

یکی از اعضای حاضر در سالن سینما گفت: «این فیلم پیام کنشگران را ارسال نمی کند، یک فیلم خانوادگی است. این ها والدین این افراد (همجنسگرا) هستند. آن ها عاشق فرزندانشان هستند و حاضرند برای آن ها جانشان را هم فدا کنند. آن ها می توانند برای فرزندانشان همه کار کنند و در این مسیر قدم برمی دارند. کاری که این پدر و مادرها می کنند، بسیار شجاعانه است».

این فیلم مستند در سراسر ترکیه نمایش داده می شود. اکران ویژه ای نیز در ارمنستان، کشور همسایه ترکیه و در رام الله در قلمروهای فلسطینی دارد. امید سازنده این مستند و پدر و مادرهای شرکت کننده در آن این است که موانع پیش رو نه تنها در ترکیه بلکه در نهایت در سراسر منطقه از میان برداشته شوند.
XS
SM
MD
LG