لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۶

چالش قانونی کردن ازدواج همجنسگرایان در بریتانیا


طرح قانونی کردن ازدواج همجنسگرایان روز سه شنبه (٥ فوریه) در شرایطی بین اعضای حزب محافظه کار دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در پارلمان کشور مطرح می شود که انتظار می رود که اختلافات بسیاری بین موافقان و مخالفان این طرح وجود داشته باشد. با وجودی که احتمال دارد پارلمان پیش نویس اولیه این قانون را به رای بگذارد اما به نظر می رسد که نیمی از ٣٠٣ نماینده محافظه کار حزب آقای کامرون، از جمله برخی از وزرای کابینه او به دلایل اخلاقی و مذهبی با این طرح مخالفت کنند.

آقای کامرون دو ماه پیش گفته بود «من یکی از طرفداران سرسخت ازدواج هستم و دوست ندارم که افراد همجنسگرا از چنین پیمان خوبی محروم بمانند». وزرای دارایی، وزیر امور خارجه و وزیر کشور بریتانیا با انتشار یادداشت مشترکی در یکی از روزنامه های ملی کشور از نمایندگان محافظه کار پارلمان کشور خواسته اند تا به این پیش نویس قانونی رای موافق بدهند.

شکاف بین گروه های مختلف پارلمان و کابینه آقای کامرون به یکی از چالش های جدی دولت بریتانیا بدل شده است. برخی از تحلیلگران ترفندهای آقای کامرون برای برقراری توازن بین ارائه تصویر پیشرفته و مدرنی از حزب محافظه کار و نیز رعایت نگرانی های اعضای محافظه کار و مخالف ازدواج همجنسگرایان درون حزبی را غیرممکن خوانده اند.

اعضای حزب محافظه کار پیشاپیش رای گیری روز سه شنبه مصرانه از آقای کامرون خواستند تا رای گیری در مورد این طرح قانونی را به تاخیر بیاندازد. آن ها هشدار داده اند که مطرح کردن این لایحه عامل تضعیف حزب خواهد بود و به شانس او برای انتخاب مجدد لطمه خواهد زد.

از سویی دیگر، نخست وزیر بریتانیا برای مطرح کردن ازدواج قانونی همجنسگرایان با مخالفت جدی کلیساهای کاتولیک و دیگر کلیساهای انگلستان نیز روبرو است و حتی تصویب قانون در پارلمان نیز این نهادهای مذهبی را به اجرای مراسم ازدواج همجنسگرایان ملزم نخواهد کرد.

حتی اگر لایحه قانونی ازدواج همجنسگرایان در جلسه روز سه شنبه پارلمان بریتانیا رای موافق کسب کند، اما تصویب نهایی و اجرای آن ها به عنوان یک قانون رسمی در چندین مرحله انجام خواهد شد و احتمالاً ماه ها طول می کشد.

منبع: خبرگزاری رویترز
XS
SM
MD
LG