لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۶

اختلاف نظر در مورد ازدواج همجنسگرایان در فرانسه


نمایندگان پارلمان فرانسه روز سه شنبه (٢٩ ژانویه) در مورد قانون جدید اجازه ازدواج همجنسگرایان و فرزندخواندگی این زوج ها بحث و گفتگو می کنند. تعدادی از کشورهای اروپایی قوانینی را تصویب کرده اند که براساس آن ها زوج های همجنسگرا اجازه دارند ازدواج کنند اما این مساله در فرانسه جنجال های بسیاری را به همراه داشته است.

پذیرش فرزندخواندگی از سوی زوجهای همجنسگرا در صدر بحث های کنونی در فرانسه است و شکاف و اختلاف نظرهایی که در مورد این موضوع پدید آمده حتی از مبحث ازدواج همجنسگرایان نیز عمیق تر است.

حزب سوسیالیست فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه از اکثریت کرسی ها در پارلمان برخوردار است و به راحتی می تواند در صورت تمایل این قانون را تصویب کند. اما مخالفان این قانون مصمم هستند تا از تصویب آن جلوگیری کنند.

فریجید بارژو، کمدین فرانسوی که موهای زیبای بلوندی دارد، به یکی از چهره های سرشناس مخالفت با این قانون بدل شده است. او می گوید اکثریت مردم فرانسه با او موافق هستند.

بارژو می گوید خانواده ها باید در مورد مفهوم پدر و مادر بودن یک صدا باشند. حتی اگر بعضی از کودکان در دامن پرمهر زوج های همجنسگرا بزرگ شوند، اما کودک برای برقراری توازن و ارتباطات با اصلیت و هویت خود و پیوند با بخش های مختلف جامعه با چالش های بسیاری روبرو خواهد بود.

ارقام نظرسنجی های عمومی حاکی از آن است که اکثریت اندکی از مردم از ازدواج همجنسگرایان حمایت می کنند. اما خانم بارژو و هواداران او خواهان برگزاری همه پرسی شده اند و اعتراض های خود را از پاریس فراتر برده و به بخش های دیگر کشور نیز کشانده اند.

ماه گذشته یک تظاهرات اعتراضی علیه این قانون برگزار شد و صدها هزار تن از مردم کشور در آن شرکت کردند.

اعضای «Homovox» بین شرکت کنندگان این تظاهرات بودند. این تارنما برای همجنسگرایان فضای مجازی فراهم می کند تا مخالفت خود را با ازدواج همجنسگریان ابراز کنند.

ناتالی دو ویلینکورت، یکی از طراحان این تارنما می گوید زوج های همجنسگرا با زوج های دیگرجنسگرا تفاوت دارند چون از توانایی زایش برخوردار نیستند. او می گوید آن ها می دانند که دو زن و یا دو مرد نمی توانند حیات بیافرینند.

کلیسای کاتولیک فرانسه نیز با ازدواج همجنسگرایان مخالف است. اما موافقان تصویب این قانون ادعا می کنند در سرزمین برابری، آزادی و برادری و دوستی باید حق ازدواج به زوج های همجنسگرا نیز اعطا شود.

هواداران ازدواج همجنسگرایان روز یکشنبه با برگزاری تظاهراتی درخواست های خود را به طور علنی بیان کردند. بنا به اعلام پلیس، ١٢٥ هزار نفر و حدود یک سوم تعداد مخالفان این قانون در این تظاهرات شرکت کرده بودند. شهردار پاریس که همجنسگرا است نیز بین تظاهرات کنندگان بود.

فردریک ناوارو، رئیس یک گروه مدافع حقوق همجنسگرایان می گوید این قانون به منزله یک تغییر تاریخی و بی سابقه ای برای زوج های همجنسگرا خواهد بود. او می گوید زوج های همجنسگرا می توانند کودکان را به خوبی زوج های دیگرجنسگرا بزرگ کنند.

ناوارو می گوید «پیام ما به افرادی که مخالف ازدواج همه اقشار جامعه هستند این است که: بله، مهمترین مسئله این است که کودکان در بطن خانواده بزرگ شوند. این تحقیر و کوچک شمردن همجنسگرایی در برابر دیگرجنسگرایی است، انگار که ما نسبت به سایر اقشار جامعه از اهمیت و مزیت کمتری برخورداریم ... متاسفیم اما ما امروز خیلی فراتر از آن رفته ایم».

گروه های مدافع حقوق همجنسگرایان می گویند از تابستان سال گذشته و از زمانی که بحث ها در مورد ازدواج همجنسگرایان شدت یافته، تعداد حمله های فیزیکی و لفظی نیز نسبت به این افراد افزایش یافته است.

مخالفان این قانون ادعا کرده اند حتی اگر قانون در پارلمان نیز تصویب شود به مخالفت ها و اعتراضات خود ادامه خواهند داد.
XS
SM
MD
LG