لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۰۴

وکیل خانواده لوینسون: دست ما بسته است


خبرگزاری اسوشیتدپرس در گزارشی تجسسی اعلام کرد که رابرت لوینسون، شهروند آمریکایی که از هفت سال پیش در ایران ناپدید شده، برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا-سیا- کار می کرد و طی ماموریتی برای سی آی ای، به ایران سفر کرده بود. لوینسون در سال ۲۰۰۷، در جزیره کیش ناپدید شد.

محمدحسین آغاسی، وکیل خانواده رابرت لوینسون در واکنش به خبر مربوط به همکاری او با گروهی در سازمان سیا به صدای آمریکا گفت «تا زمانی که خانواده لوینسون با او در این ارتباط صحبت نکنند و دولت آمریکا رسما این مسئله را نپذیرد، برای او همچنان غیرقابل قبول است که آقای لوینسون به عنوان جاسوس سازمان سیا و یا برای آن سازمان فعالیت میکرده. به گفته محمد حسین آغاسی: «این مقاله همانطور که من در جریان آن قرار گرفتم میگوید که بخشی از سازمان سیا او را برای جمع اوری اطلاعات در اختیار گرفته و نه اینکه خود ایشان جاسوس سازمان سیا بوده است و اطلاع دارید که ایشان ده سال قبل از مراجعه به ایران در سازمان اف بی آی (اداره آگاهی فدرال آمریکا) کار میکرده و بازنشسته شده و تمام ملاقاتها، مذاکرات و اقدامات من در دادگستری و حتی با مقامات وزارت اطلاعات که صحبت کوتاهی داشتم، بر این مبنا بوده که ایشان برای کار دیگری و برای کار شخصی به ایران مراجعه کرده. دولت و مقامات اطلاعاتی ایران هم هرگز در صحبت هایشان با من عنوان نکردند که او به عنوان جاسوس در ایران حضور داشته و حالا دستگیر و یا مفقوده شده است.»

درباره این که «آیا گزارش اسوشیتدپرس به آزادی آقای لوینسون کمک خواهد کرد یا نه»، محمد حسین آغاسی به صدای آمریکا گفت: «تا آنجا که من میدانم و آخرین تماس من با خانواده او که یکسال پیش بوده، هیچوقت خانواده او این مطلب را نپذیرفتند که او به عنوان جاسوس و یا برای جمع آوری اطلاعات و ارتباط با سازمان سیا، فعالیت داشته و طبعتا فکر میکنم انتشار این خبر هم، دست ما را بسته و اگر از ابتدا من اطلاع داشتم و می دانستم که ایشان به عنوان جمع آوری اطلاعات برای سازمان سیا به ایران مراجعه کرده، وکالت ایشان را قبول نمی کردم. البته من وکیل خود آقای لوینسون نیستم و وکیل خانواده اش هستم برای پیگیری کار ایشان در ایران.»

در گزاری اسوشیتدپرس آمده که خانواده لوینسون برای چشم پوشی از طرح شکایت علیه سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، از سیا دو و نیم میلیون دلار پول دریافت کرده است. محمد حسین آغاسی در جواب به این پرسش که آیا از این مسئله خبر داشته یا نه به صدای آمریکا گفت «ظاهرا دولت آمریکا و خانواده لوینسون، مبلغ یک میلیون دلار برای کسی که بتواند خبری از ایشان در اختیارشان قرار دهد، جایزه تعیین کردند. وگرنه آیا پولی دریافت کردند و یا نه، هیچ اطلاعی در این زمینه به من داده نشده است.»
XS
SM
MD
LG