لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۲

حزب کمونیست چین: اعتراضات هنگ کنگ محکوم به شکست است


حزب کمونیست چین هشدار داد اعتراضات خیابانی معترضان دموکراسی خواه در هنگ کنگ «محکوم به شکست» است. سرمقاله روزنامه خلق چین، متعلق به حزب کمونیست نوشت اعتراضات در هنگ کنگ غیرقانونی است و «فضایی برای سازش» در مورد اصلاحات دموکراتیک بیشتر وجود ندارد.

این سرمقاله پس از مخالفت رئیس اجرایی هنگ کنگ با کناره گیری از قدرت منتشر شد.

لیونگ چون- یینگ رئیس اجرایی هنگ کنگ روز جمعه درخواست معترضان دمکراسی خواه را برای کناره گیری از مقام خود رد کرد و هشدار پلیس را درمورد عواقب جدی محاصره یا اشغال ساختمان های دولتی تکرار کرد.

لیونگ که چند دقیقه پس از به سر رسیدن مهلتی که معترضان برای کناره گیری به او داده بودند، با خبرنگاران گفت و گو می کرد، گفت کری لام، رئیس دفتر او، بزودی برای مذاکره درباره اصلاحات سیاسی نشستی با معترضان برگزار خواهد کرد. .او به زمان این نشست اشاره ای نکرد.

رهبران دانشجویان به لیونگ تا نیمه شب پنجشنبه فرصت داده بودند که کناره گیری کند و درغیر این صورت هوادارانشان بناهای دولتی را اشغال خواهند کرد.

لیونگ به خبرنگاران گفت کناره گیری نخواهد کرد زیرا باید به کار حق رای همگانی سروصورت دهد. مقصود او انجام اصلاحات در انتخابات است. این تصمیم لیونگ پیش بینی پذیر بود.

لیونگ گفت: «در هرجای دنیا اگر معترضان ساختمان های دولتی مثل ستادهای پلیس یا دفتر رئیس اجرایی ... را محاصره و اشغال کنند و یا به آن ها حمله کنند، با عواقب جدی روبرو خواهند شد.» این سخن او تکرار هشداری بود که پیشتر مقام های پلیس به معترضان داده و آنان را از واکنش شدید پلیس برحذر کرده بودند.

به گزارش رویترز با آن که در فضا آرامش برقرار بود، حدود چند هزار نفر در بیرون دفتر لیونگ گردآمده بودند و ناخرسندی خود را ابراز می کردند.

یکی از معترضان، که مهندسی ۳۵ ساله بود به رویترز گفت: «درخواست ما خیلی ساده است. ما دمکراسی واقعی می خواهیم. وقتی که شما سیب می خواهی باید سیب بگیری. نه پرتقالی که به شکل سیب درست شده است.»

رویترز می نویسد معترضان تصور می کنند که مقام های هنگ کنگ با دادن وعده مذاکره می خواهند وقت گذرانی کنند تا تظاهرات فروکش کند.

یک معلم موسیقی ۲۲ ساله که ماسک کاغذی بر چهره داشت به رویترز گفت: «دولت می گوید می خواهد با ما مذاکره کند ولی ما می توانیم نتیجه را پیش بینی کنیم. جواب دولت از همین حالامعلوم است. آنها نمی خواهند ما انتخابات واقعی داشته باشیم. به نظرما این یک تاکتیک است تا مردم را سرد کنند چون فردا (جمعه) روز کار است و تعطیل نیست.»

گروه های دانشجویی از پیشنهاد مذاکره استقبال کرده اند اما از هواداران خود خواسته اند برای اعمال فشار بر دولت در جای خود باقی بمانند. با این حال جنبش«مرکز اشغال با عشق و صلح» بر درخواست کناره گیری لیونگ تاکید کرده است.

هفته گذشته ده ها هزار نفر با درخواست دمکراسی کامل، که انتخابات آزاد برای تعیین رهبر جدید در سال ۲۰۱۷ را نیز دربر می گیرد، به خیابان ها آمدند.

پس از آن که چین در ۳۱ ماه اوت اعلام کرد که با نامزدهای خواستار شرکت در انتخابات برای مقام رئیس اجرایی هنگ کنگ مخالفت خواهد کرد، شهروندان خشم خود را از این حکم متوجه لیونگ کردند که از حمایت پکن برخوردار است. روز پنجشنبه روزنامه مردم، نزدیک به حزب کمونیست، رهبری لیونگ و واکنش پلیس در قبال معترضان را ستود.

از سال ۱۹۹۷، که حکومت چین بر این مستعمره پیشین بریتانیا آغاز شد، این شدید ترین اعتراضی است که در هنگ کنگ روی داده و بخش هایی ازاین قطب بازرگانی آسیا را به رکود کشانده است.

پلیس در روز های شنبه و یکشنبه با گاز اشک آور و باتون به سرکوب تظاهرات پرداخت. اما از آن پس درگیری ها متوقف شده است.

از زمان حمله خشونت بار پکن به اعتراض های دمکراسی خواهانه دانشجویان در میدان تیان آن من در سال ۱۹۸۹، جنبش «مرکز اشغال» یکی از بزرگ ترین چالش های سیاسی است که در برابر پکن قرار دارد.

حق رای همگانی اصلاحی است که قرار است در چارچوب ساختار «یک کشور، دو نظام حکومتی» حکومت چین بر هنگ کنگ صورت گیرد. چین تحت این ساختار، هنگ کنگ را از اختیارات و آزادی هایی برخوردار کرده که در سرزمین اصلی چین وجود ندارد.

با آن که چین این اعتراض ها را غیرقانونی دانسته است، اما سرکوب خشن آن می تواند در اعتماد بازرگانان به این مرکز مالی جهانی خدشه وارد کند. نظام قانونی هنگ کنگ نیز با چین تفاوت دارد.

در عین حال، نشان ندادن واکنش محکم می تواند باعث جری کردن مخالفان در داخل کشور چین شود.

روز پنجشنبه بازار به خاطر تعطیلی بسته بود اما شاخص بورس هانگ سنگ ویژه هنگ کنگ در ماه سپتامبر تا ۳/۷ درصد سقوط کرد و برخی از بانک ها و مرکزهای مالی کارمندان خود را به مکان هایی در حومه شهر انتقال داده اند.

XS
SM
MD
LG