لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

صندوق بین‌المللی پول در مورد «بحران عمیق» اقتصادی لبنان هشدار داد


بانک مرکزی لبنان.
بانک مرکزی لبنان.

صندوق بین‌المللی پول روز پنج‌شنبه اعلام کرد لبنان باید به منظور جلوگیری از «عواقب جبران‌ناپذیر» برای اقتصاد خود گامی فوری در مسیر اصلاحات اقتصادی همه جانبه بردارد.

جولی کوزاک، سخنگوی صندوق بین‌المللی پول به خبرنگاران گفت که کارشناسان این صندوق روز اول ژوئن با مقامات لبنانی مشورت کردند و به این نتیجه رسیدند که برای جلوگیری از «بحران شدید و عمیق» پیش روی اقتصاد، اصلاحات فوری لازم است.

به گزارش رویترز، کوزاک گفت: «لبنان به اقدام فوری برای اجرای یک برنامه اصلاحات اقتصادی جامع نیاز دارد تا بحران شدیدتر و عمیق‌تر را متوقف کند و به اقتصاد لبنان اجازه بهبود دهد.«

او گفت: «ما نگران عواقب جبران ناپذیری برای اقتصاد، به ویژه برای شهروندان فقیر لبنان و طبقه متوسط هستیم.»

کوزاک گفت که صندوق بین المللی پول همچنان متعهد و مایل به حمایت از لبنان است، اما این کشور همچنین به حمایت مالی قوی از سوی جامعه جهانی برای تحقق نیازهای مالی خود که در سال های آینده با آن مواجه است نیاز دارد.

او تاکید کرد که برای این منظور، بسیار مهم است دولت لبنان حمایت سیاسی گسترده‌ای را برای اجرای اصلاحات اقتصادی که با کارکنان صندوق بین المللی پول در آوریل ۲۰۲۰ توافق توافق کرده بود، تضمین کند.

کوزاک گفت، جهاد ازعور، یکی از مقامات صندوق بین‌المللی پول و وزیر دارایی سابق لبنان، پس از نامزدی وی توسط مخالفان، احزاب مستقل و اصلی مسیحی لبنان برای به چالش کشیدن سلیمان فرنجیه، نامزد مورد حمایت حزب‌الله برای ریاست‌جمهوری، به منظور جلوگیری از هرگونه تضاد منافع در مرخصی موقت به سر می‌برد.

لبنان از زمان پایان دوره ریاست جمهوری میشل عون در پایان اکتبر گذشته رئیس جمهوری نداشته است و این امر بحران‌ اقتصادی در این کشور عمیق‌تر کرده است.

گروه حزب الله طرفدار ایران، اصلی ترین نیروی سیاسی مسلح لبنان، و امل، متحد شیعه آن، از فرنجیه، ۵۶ ساله، وارث یک سلسله سیاسی قدیمی مسیحی لبنان و متحد بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، حمایت کرده بود.

بنا به این گزارش، نمایندگان اپوزیسیون گفتند که اجماع در مورد ازعور می تواند به او کمک کند تا ۶۵ رای مورد نیاز در رای‌گیری در پارلمان ۱۲۸ عضوی را برای تصدی ریاست جمهوری که برای یک مسیحی مارونی در رژیم پیچیده فرقه‌ای تقسیم قدرت در این کشور اختصاص داده شده است، به دست آورد.

XS
SM
MD
LG