لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۲

ادامه تنش دیپلماتیک میان عربستان و لبنان؛ اتحادیه عرب نسبت به «فروپاشی اقتصاد لبنان» هشدار داد


گروه وزرای بحران لبنان روز شنبه ٨ آبان در جلسه‌ای که حدود سه ساعت طول کشید، بحران دیپلماتیک میان ریاض و بیروت را بررسی کرد. در این جلسه یک عضو گروه بحران تاکید کرد که دولت لبنان نباید به دلیل تنش فزاینده دیپلماتیک با عربستان سعودی و برخی از دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس استعفا کند.

رویترز به نقل از عباس حلبی، وزیر آموزش و پرورش لبنان، اعلام کرد این کشور به دلیل دیگر مشکلات فوری «نمی‌تواند بدون دولت باشد» و به اقدامات خود برای حل این بحران دیپلماتیک ادامه خواهد داد.

رویترز همچنین به نقل از یک سخنگوی سفارت ایالات متحده در لبنان گزارش داد که ریچارد مایکلز، کاردار سفارت ایالات متحده آمریکا در آن کشور، نیز در این جلسه حضور داشته است.

وزارت امور خارجه عربستان سعودی روز جمعه ٧ آبان حکم اخراج سفیر لبنان در ریاض را صادر کرد و به او ۴۸ ساعت فرصت داد که آن کشور را ترک کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از خبرگزاری رسمی سعودی، ریاض همچنین سفیر خود را از بیروت فراخوانده و کلیه واردات از لبنان را متوقف کرده است.

این تصمیم در پی تنش دیپلماتیک اخیر بین ریاض و بیروت بر سر اظهارات جورج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان، درباره جنگ عربستان و متحدان منطقه‌ای آن در یمن اتخاذ شده است.

تنها ساعاتی پس از این تصمیم عربستان سعودی، وزارت خارجه بحرین نیز دو روز به سفیر لبنان مهلت داد این کشور را ترک کند. کویت نیز روز شنبه ضمن فراخواندن سفیر خود از بیروت، به کاردار سفارت لبنان ۴۸ ساعت مهلت داد که خاک آن کشور را ترک کند.

روز شنبه اتحادیه عرب با انتشار بیانیه‌ای به نقل از احمد ابوالغیط، دبیرکل این اتحادیه، ضمن ابراز نگرانی از شدت‌گرفتن بحران دیپلماتیک میان لبنان و کشورهای عرب خلیج فارس، از این کشورها خواسته است با تامل درباره اقدامات‌شان «از تاثیرگذاری منفی بیشتر بر روی اقتصاد در حال‌ فروپاشی لبنان» خودداری کنند. در این بیانیه همچنین از ابوالغیظ نقل شده که وی مطمئن است میشل عون و نجیب میقاتی، رئیس جمهوری و نخست‌وزیر لبنان، با اقدام سریع خود این تنش را کاهش خواهند داد.

نجیب میقاتی روز جمعه بدون اشاره به استعفا از از آقای قرداحی خواست «منافع ملی» لبنان را مد نظر قرار دهد.

فواد سینیوره، سعد الحریری، و تمام سلام، نخست‌وزیران پیشین لبنان، با انتشار بیانیه مشترکی گفتند اظهارات جورج قرداحی آسیب جدی به «روابط برادرانه» و منافع مشترک لبنان با اعراب به‌ ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس می‌رساند.

جورج قرداحی چند ماه پیش، یعنی قبل از آن که به مقام وزارت برسد، در یک مصاحبه تلویزیونی گفته بود شبه‌نظامیان حوثی از خود دفاع می‌کنند و جنگ یمن «بیهوده» است.

وی روز چهارشنبه گفت «نظرات شخصی» خود را قبل از این که وزیر شود بیان کرده و اکنون به عنوان یک عضو کابینه، به سیاست‌های رسمی دولت لبنان متعهد است.

این وزیر لبنانی، از حمایت آشکار گروه حزب‌الله وابسته به جمهوری اسلامی برخوردار بوده است. استعفای قرداحی می‌تواند موجب کناره‌گیری سایر وزیران وابسته به حزب‌الله و جنبش امل، متحد شیعه‌ این گروه، شود که در این صورت ممکن است بحران سیاسی-اقتصادی جاری در لبنان تشدید شود.

XS
SM
MD
LG