لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۶

حزب الله در مقابل حزب «نیروهای لبنان»؛ حسن نصرالله برای گروه مسیحی مخالف خط و نشان کشید


حسن نصرالله - آرشیو
حسن نصرالله - آرشیو

رهبر حزب الله لبنان، گروه شبه‌نظامی تحت حمایت ایران، روز دوشنبه ۲۶ مهر گفت خشونت هفته گذشته در بیروت که در آن هفت نفر از جامعه شیعه کشته شدند، تحولی خطرناک بود و مرحله جدیدی را در سیاست داخلی این کشور رقم زد.

سید حسن نصرالله در نخستین اظهارات خود پس از بدترین خشونت خیابانی یک دهه گذشته در لبنان، به حزب مسیحی «نیروهای لبنان» و رئیس آن سمیر جعجع حمله کرد و اتهام‌ها مبنی بر مسئول دانستن آنها در کشتار روز پنجشنبه ۲۲ مهر را تکرار کرد.

به نوشته رویترز، نصرالله در یک سخنرانی زنده تلویزیونی گفت: «دستور کار واقعی [گروه] نیروهای لبنان جنگ داخلی است» و افزود، ارتش می‌تواند مانع بروز چنین درگیری در این کشور شود، و گروه حزب‌الله وارد چنین جنگی نخواهد شد.

نصرالله قدرت حزب الله را به رخ کشید و تأکید کرد که این گروه ۱۰۰هزار نیروی جنگنده دارد؛ ولی اشاره کرد که آنها برای دفاع از لبنان در برابر دشمنان خارجی به کار گرفته شده‌اند تا درگیر جنگ داخلی نشوند. نصرالله این گروه مسیحی لبنانی را «بزرگترین خطر علیه مسیحیان لبنان» دانست.

درگیری‌های اخیر پس از آن آغاز شد که حزب‌الله لبنان و گروه همسوی آن جنبش امل خواستار برکناری یک قاضی شدند که مسئول رسیدگی به پرونده انفجار بیروت است. حزب‌الله این قاضی را به سیاسی کاری متهم کرده است.

بسیاری از لبنانی‌ها در جریان اعتراضات مربوط به انفجار سال گذشته در بیروت علیه حزب‌الله شعار دادند. حامیان حزب‌الله و امل هفته گذشته در حالی در یک منطقه مسیحی‌نشین بیروت علیه آن قاضی تظاهرات کردند که هدف تیراندازی قرار گرفتند.

تاکنون کسی مسئولیت این تیراندازی را برعهده نگرفته است.

نصرالله، با وجود اعلام موضع سختگیرانه‌اش، بخش مهمی از سخنرانی خود را به تلاش برای اطمینان بخشیدن به مسیحیان لبنان اختصاص داد و گفت حزب الله از حقوق آنها محافظت می‌کند و با بزرگترین حزب مسیحی، جنبش میهنی آزاد، متحد است.

جنبش شیعه امل لبنان، متحد حزب الله، پیش از این گفته بود که خشونت بیروت برای آغاز مجدد درگیری‌های داخلی در لبنان و تهدیدی علیه صلح بوده است.

XS
SM
MD
LG