لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۵

تظاهرات حزب‌الله و طرفدارانش علیه قاضی پرونده انفجار بیروت به خشونت کشیده شد


حومه جنوبی بیروت. ۱۴ اکتبر ۲۰۲۱
حومه جنوبی بیروت. ۱۴ اکتبر ۲۰۲۱

اعتراضات سازماندهی شده توسط گروه شبه نظامی حزب الله لبنان و متحدانش در روز پنجشنبه ۲۲ مهر علیه قاضی اصلی تحقیق کننده انفجار سال گذشته در بندر بیروت، منجر به درگیری های مسلحانه در این شهر شد.

مقامات لبنانی می گویند دستکم ۶ نفر در جریان این درگیری ها کشته و ده ها نفر زخمی شده اند. این خشونت بارترین درگیری خیابانی در پایتخت لبنان طی سال های گذشته است.

به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس در خشونت های امروز مانند آنچه در خط مقدم درگیری‌های جنگ داخلی لبنان در فاصله سال های ۱۹۷۵ تا۱۹۹۰ روی داد، افراد از سلاح کمری، مسلسل خودکار و حتی آر‌پی‌جی استفاده کردند.

صدای تیراندازی‌ها چند ساعت در شهر طنین انداز شد و آمبولانس‌ها‌ برای منتقل کردن مجروحان در محل حاضر شدند. آسوشیتدپرس می نویسد تک‌تیر‌اندازها از ساختمان‌ها شلیک می‌کردند و گلوله‌ها از پنجره‌ آپارتمان‌ها در منطقه عبور کرد.

این گزارش می افزاید هنوز مشخص نیست جرقه خشونت های روز پنجشنبه چه بوده است.

گروه دست‌راستی «نیروهای مسیحی لبنان» شامگاه چهارشنبه و پس از آن که گروه حزب الله و جنبش امل خواستار اعتراض در منطقه کاخ عدالت واقع در منطقه‌ای مسیحی شدند، حامیان خود را بسیج کرد. ویدئوهایی که در شبکه های اجتماعی پخش شده است، حامیان آن گروه را نشان می دهد که با حمل صلیب‌های بزرگ در خیابان‌ها راهپیمایی می کردند.

با شروع درگیری ها، یک خبرنگار آسوشیتدپرس مردی را دید که با اسلحه به سمت معترضان شلیک می‌کند، افراد مسلح نیز از بالکن یک ساختمان، به سمت معترضان تیراندازی کردند.

به نوشته این خبرگزاری، چند مرد بلافاصله پس از تیراندازی‌ روی زمین افتادند و خون او در خیابان جاری شد. پس از تبادل آتش میان دو طرف، نیروهای ارتش در محل مستقر شدند و گشت‌هایی را برای یافتن افراد مسلح به منطقه اعزام کرد.

تنش‌های اخیر در لبنان پس از آن افزایش یافت که شبه نظامیان حزب الله مورد حمایت ایران و متحدان شیعه آن از جنبش امل، خواستار کنار گذاشته شدن قاضی طارق بیطار، بازپرس اصلی تحقیقات در مورد انفجار بزرگ بندر بیروت در سال گذشته شدند. این دو حزب برای همین منظور خواستار برگزاری اعتراض در نزدیکی کاخ عدالت، واقع در خط مقدم جبهه سابق درگیری‌ها بین مناطق مسلمان نشین و مسیحی شدند.

حزب الله و جنبش امل روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند معترضانی که با درخواست آنها دست به راه پیمایی زده بودند، از سوی تک تیراندازانی که بر پشت بام ها مستقر شده بودند هدف قرار گرفتند.

این خشونت در حالی رخ داد که ویکتوریا نولاند، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی، در بیروت بود و با مقامات لبنانی ملاقات می‌کرد. برنامه او به دلیل درگیری های امروز تا حدی تغییر کرد.

نولاند بعداً در یک کنفرانس خبری در فرودگاه گفت که نهاد قضائی بی طرف، ضامن حقوق همه است؛ سخنانی که در ظاهر انتقاد از حزب الله به نظر می‌رسد. او بر حق مردم لبنان و قربانیان و خانواده های جان باختگان در انفجار بندر بیروت تاکید کرد و خشونت روز پنجشنبه را غیرقابل قبول خواند.

از زمانی که بیطار به دنبال بازجویی از شماری از قدرتمندترین افراد لبنان بوده، تحقیقات درباره انفجار ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ بندر بیروت، با موانعی روبرو شده است. ظن آن می‌رود که این سیاستمداران از انبار شدن غیراصولی مواد شیمیایی که منجر به انفجار شد با خبر بودند، اما برای جلوگیری از وقوع آن فاجعه هیچ اقدامی انجام ندادند.

به نوشته خبرگزاری رویترز، بیطار تحت فشارهای شدیدی از سوی گروه‌هایی قرار دارد که وی را به جهت‌گیری سیاسی در این تحقیقات متهم کرده‌ و کارزاری برای تخریب وی به راه انداخته‌اند. رهبر گروه قدرتمند و مسلح حزب الله روز دوشنبه گفت خواستار برکناری بیطار از این پرونده است.

XS
SM
MD
LG