لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۶

لبنان در تاریکی؛ کمبود سوخت باعث تعطیلی دو نیروگاه بزرگ برق شد


قطع برق در بیروت (آرشیو، ۲۹ مارس ۲۰۲۱)
قطع برق در بیروت (آرشیو، ۲۹ مارس ۲۰۲۱)

کمبود سوخت در لبنان باعث تعطیلی دو نیروگاه بزرگ برق در آن کشور شده است.

یک مقام دولتی لبنان روز شنبه ۱۷ مهر به خبرگزاری رویترز گفت که شبکه برق آن کشور ظهر شنبه به طور کامل از کار افتاد و بعید به نظر می‌رسد تا دوشنبه و یا چند روز دیگر فعالیتش را از سر بگیرد.

شرکت برق دولتی لبنان نیز با انتشار بیانیه‌ای خبر تعطیلی دو نیروگاه «الزهرانی» و «دیر عمار» را تایید کرده است.

بر اساس این بیانیه، ارتش لبنان موافقت کرده است ۶ هزار کیلولیتر (۶ میلیون لیتر) گازوئیل را به طور مساوی بین این دو نیروگاه تقسیم و به تامین برق لبنان برای سه روز کمک کند.

کاهش شدید واردات سوخت لبنان موجب تشدید بحران اقتصادی فلج‌کننده در آن کشور شده است. این در حالی است که واحد پول لبنان از سال ٢٠١٩ به این سو ٩٠ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

کمبود سوخت در لبنان در حالی است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، روز جمعه در جریان یک نشست خبری در بیروت گفت ایران به ارسال فرآورده‌های سوختی به لبنان ادامه می‌دهد.

حزب‌الله لبنان که از حمایت تهران برخوردار است، تاکنون سه محموله سوخت از ایران دریافت کرده است.

وزارت خارجه ایالات متحده اوایل مهر در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا در مورد ارسال سوخت از ایران به لبنان درباره منتقل می‌شود، گفت مردم لبنان به راه‌حلی طولانی‌مدت برای حل مشکل سوخت نیاز دارند و نه به یک نمایش تبلیغاتی دیگر از سوی حزب‌الله.

وزارت خارجه آمریکا در واکنش به ارسال محموله اول که چند هفته پیش به لبنان رسید، نیز تاکید کرده بود: «تمامی تحریم‌های نفتی ایران به قوت خود باقی است.»

نخست وزیر دولت لبنان هم پس از ارسال محموله سوخت اول آن را نقض حاکمیت کشورش دانسته و گفته بود که ارسال محموله‌های سوخت از سوی ایران بدون مجوز دولت لبنان انجام شده است.

XS
SM
MD
LG