لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۷

آسوشیتدپرس:‌ نخستین محموله سوخت‌ ارسالی ایران برای حزب‌الله به لبنان رسید


تخلیه سوخت در یکی از پمپ بنزین های بیروت، پایتخت لبنان - آرشیو
تخلیه سوخت در یکی از پمپ بنزین های بیروت، پایتخت لبنان - آرشیو

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه ۲۵ شهریور در گزارشی اعلام کرد یک کاروان کامیون‌های نفتکش حاوی سوخت که از سوی حزب‌الله تهیه شده، به لبنان رسید.

این سوخت را ایران در اختیار گروه شبه نظامی حزب‌الله لبنان قرار داده است. ارسال این محموله از ایران به لبنان، نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران است.

لبنان در بحران اقتصادی به سر می‌برد و با کمبود شدید سوخت روبروست. به نوشته آسوشیتدپرس، تهیه سوخت از ایران برای حزب‌الله یک پیروزی محسوب می‌شود.

حسن نصرالله رهبر حزب‌الله چند ماه پیش اعلام کرد با تهران برای ارسال سوخت به لبنان توافق کرده است. ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا آن زمان اعلام کرد تمامی تحریم‌های نفت و سوخت علیه ایران به قوت خود باقی مانده و لغو نشده است.

این گزارش می‌گوید نفتکش ارسالی از سوی ایران یکشنبه گذشته در بندر بانیاس سوریه پهلو گرفت و محموله گازوئیل آن تخلیه شد. پس از آن، کامیون‌های حامل سوخت از سوریه راهی لبنان شدند.

حسن نصرالله پیشتر گفته بود این نفتکش ارسالی از سوی ایران برای احتیاط در مورد تحریم‌های لبنان و همچنین خودداری از شرمسار کردن مقامات لبنانی، مستقیم به لبنان نیامده و در سوریه پهلو می‌گیرد.

شبکه تلویزیونی المنار وابسته به حزب‌الله لبنان اعلام کرد ۲۰ کامیون نفتکش،که هر کدام ۵۰ هزار لیتر بار سوخت دارند، از مرز لبنان رد شده و راهی شهر بعلبک در شرق لبنان هستند.

XS
SM
MD
LG