لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۰

هشدار شرکت دولتی برق لبنان: تا چند روز دیگر خطر خاموشی‌ کامل وجود دارد


یک بیمار در بیمارستان دولتی رفیق حریری که برق آن رفته است - اوت ۲۰۲۱
یک بیمار در بیمارستان دولتی رفیق حریری که برق آن رفته است - اوت ۲۰۲۱

شرکت دولتی برق لبنان روز پنجشنبه اول مهر اعلام کرد با کاهش ذخایر نفت، خطر خاموشی کامل در سراسر کشور تا پایان ماه سپتامبر (هفت روز دیگر) وجود دارد.

لبنان در بحبوحه یکی از بدترین بحران‌های اقتصادی تاریخ مدرن است و شرایط کمبود سوخت در این کشور، در ماه‌های اخیر بدتر شده است. بیشتر لبنانی‌ها برای برخورداری از برق به ژنراتورهای بخش خصوصی متکی هستند.

شرکت دولتی برق لبنان در بیانیه خود گفته است با نفتی که از طریق توافق با عراق تأمین کرده تنها می‌تواند کمتر از ۵۰۰ مگاوات برق تولید کند.

به گفته این شرکت، ذخایر نفتی به نقطه بحرانی رسیده و در برخی نیروگاه‌ها نیز ذخایر تمام شده و آنها تولید خود را متوقف کرده‌اند.

عراق در ماه ژوئیه توافقنامه‌ای را با لبنان امضا کرد که به دولت این کشور که با مشکل کمبود پول روبروست اجازه می‌دهد سالانه تا یک میلیون تن نفت از عراق وارد کند و در ازای آن کالا و خدمات ارائه دهد.

اخیرا نیز گروه حزب الله لبنان از ایران سوخت وارد کرده است. اقدامی که بیروت می گوید بدون مجوز دولت انجام شده است.

نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان چند روز قبل گفته بود سوخت ارسالی از سوی ایران، که گروه شبه نظامی حزب‌الله آن را وارد کرده است، حق حاکمیت این کشور را نقض می‌کند و گفت که این نقض حاکمیت لبنان او را ناراحت و غمگین می‌کند.

XS
SM
MD
LG