لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۲

راهپیمایان لبنانی در سومین سالگرد انفجار بندر بیروت از توقف تحقیقات انتقاد کردند


راهپیمایی در سومین سالگرد انفجار در بندر بیروت.
راهپیمایی در سومین سالگرد انفجار در بندر بیروت.

هزاران تن از مردم معترض روز جمعه سیزدهم مرداد، در سومین سالگرد انفجار بندر بیروت، پایتخت لبنان، راهپیمایی کردند. توقف تحقیقات و عدم پاسخ‌گویی در رابطه با این انفجار موجب خشم مردم، رهبران مذهبی و گروه‌های حقوق بشری در این کشور شده است.

آنها از محل آتش‌نشانی بیروت که ۱۰ تن از اعضای آن در این انفجار کشته شدند، به سمت بندر پایتخت لبنان حرکت کردند.

آنها تابلوهایی را با شعار عدالت و تصاویری از قربانیان این فاجعه حمل می‌کردند.

انفجار صدها تن نیترات آمونیوم ذخیره شده در یک انبار، در حدود ساعت ۶ بعد از ظهر چهارم اوت (۱۴ مرداد ۱۳۹۹)، دست کم ۲۲۰ کشته و هزاران زخمی بر جای گذاشت.

با این وجود، تاکنون هیچ مقام ارشدی مورد بازخواست قرار نگرفته و از تحقیقات یا اقدامات قانونی در ارتباط با این انفجار جلوگیری شده است.

به نوشته رویترز، محوله نیترات آمونیوم در تابستان سال ۱۳۹۲ با کشتی اجاره‌ای روسیه عازم موزامبیک بود، در یک توقف برنامه‌ریزی نشده در بندر بیروت تخلیه شد. این محموله از آن سال، در انباری در این بندر ماند و در یک مناقشه حقوقی بر سر هزینه‌های پرداخت نشده و خسارات وارد آمده، هیچ کس نیز مدعی این محموله نشد.

اف‌بی‌آی (اداره تحقیقات فدرال آمریکا) به این نتیجه رسیده که زمان انفجار ، تنها یک پنجم از کل ۲۸۰۰ تن نیترات آمونیوم تخلیه و باقی محموله‌ پیش از انفجار ناپدید شده‌ است.

رویترز نوشت که بسیاری از مقامات لبنانی، از جمله میشل عون، رئیس جمهور وقت، و حسن دیاب، نخست وزیر وقت، از وجود این محموله اطلاع داشتند. در این ارتباط، میشل عون پس از انفجار گفت که به روسای امنیتی گفته است تا «آنچه لازم است انجام دهند.»

سازمان عفو بین‌الملل گفت غیرقابل قبول است که پس از سه سال هنوز هیچ کس مسئول این تراژدی شناخته نشده باشد.

آیا مجذوب، معاون عفو بین‌الملل در منطقه گفت: «مقامات از هر ابزاری که در اختیار دارند، برای تضعیف و ممانعت از تحقیقات داخلی استفاده کرده‌اند تا از پاسخگویی جلوگیری کنند و فرهنگ معافیت از مجازات در این کشور تداوم یابد.ء

XS
SM
MD
LG