لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۴

آمریکا می‌گوید مذاکرات غیرمستقیم لبنان و اسرائيل پیشرفت داشته است


مشاور ارشد وزارت امور خارجه آمریکا (وسط) در دیدار با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان - آرشیو
مشاور ارشد وزارت امور خارجه آمریکا (وسط) در دیدار با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان - آرشیو

یک مقام آمریکایی که در مناقشه مرزی دریایی بین لبنان و اسرائیل میانجیگری می‌‌کند، روز دوشنبه در مورد پیشرفت در دستیابی به توافق ابراز خوشبینی کرد و گفت منتظر بازگشت به منطقه برای «امور نهایی» است.

به گزارش رویترز، آموس هاشتاین، مشاور ارشد وزارت امور خارجه آمریکا در امور امنیت انرژی، این اظهارات را پس از دیدار با رهبران لبنان در کاخ ریاست جمهوری گفت.

در صورتی که توافق میان اسرائيل و لبنان که یک پیمان کم‌سابقه بین دو کشور دشمن خواهد بود نهایی شود، هر دو امکان توسعه منابع انرژی دریایی را می‌یابند.

نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، هنگام خروج از جلسه‌ای که میشل عون، رئیس جمهوری و نبیه بری، رئیس پارلمان نیز حضور داشتند، با دست خود به نشانه پیروزی علامت نشان داد.

مقامات لبنانی نگفته‌اند که هاشتاین در این دیدار چه پیشنهادی داده است.

یک مقام ارشد اسرائیلی روز یکشنبه به شرط ناشناس ماندن به رویترز گفت که هاشتاین پیشنهاد جدید اسرائیل را به لبنان ارائه خواهد کرد که «شامل راه حلی است که به لبنانی‌ها اجازه می‌دهد با حفظ حقوق تجاری اسرائیل، ذخایر گازی در منطقه مورد مناقشه را توسعه دهند.»

آمریکا در سال ۲۰۲۰ تلاش برای میانجیگری میان اسرائیل و لبنان را افزایش داد. آنها به طور غیرمستقیم مذاکره می‌کنند.

تنش‌ها بر سر این موضوع در ماه ژوئن تشدید شد، زمانی که یک کشتی برای آغاز توسعه میدان گازی برای اسرائیل وارد منطقه ای شد که لبنان آن را بخشی از منطقه مورد مناقشه می‌داند.

اسرائیل گفته است که منطقه مورد مناقشه کاملاً در یک حوزه اقتصادی انحصاری این کشور قرار دارد.

گروه مسلح حزب‌الله لبنان که ایران از آن حمایت می‌کند تهدید کرده است که در صورتی که از اقدامات لبنان در بهره‌برداری از میدان جلوگیری شود اقدام نظامی خواهد کرد.

حزب‌الله اما همچنین گفته است که به تصمیم دولت لبنان احترام خواهد گذاشت.

تعدادی میدان گازی بزرگ زیر دریا از سال ۲۰۰۹ در منطقه دریای شام در شرق دریای مدیترانه که اسرائيل و لبنان در آن قرار دارند کشف شده است. اسرائیل در حال حاضر مشغول تولید و صادرات گاز است اما امید لبنانی ها به تولید انرژی به دلیل فلج بودن سیاسی دولت از بین رفته است.

XS
SM
MD
LG