لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۹

حزب الله لبنان از سعد حریری حمایت نمی کند


حزب الله لبنان از سعد حریری حمایت نمی کند
حزب الله لبنان از سعد حریری حمایت نمی کند

حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان می گوید گروه شیعه او در گفت و گوهای پیش رو، از نامزدی سعد حریری برای تشکیل دولت جدید در لبنان حمایت نمی کند.

انتظار می رود این مذاکرات روز دوشنبه انجام شود. حسن نصرالله، گفت گروه اپوزیسیون حزب الله، به اجماع تصمیم گرفته است که از نامزدی دوباره سعد حریری حمایت نکند. نصرالله این سخنان را از طریق یک سخنرانی تلویزیونی در ساعات پایانی روز یکشنبه اعلام کرد. وی اعلام نکرد که گروه اپوزیسیون او، از نامزدی چه کسی حمایت می کند.

رهبر حزب الله لبنان همچنین آقای حریری را به خیانت به توافقی متهم کرد که بر اساس آن، دو ائتلاف اصلی سیاسی لبنان یعنی ۸ مارس و ۱۴ مارس، قرار بود نتایج تحقیقات دادگاه بین المللی ترور رفیق سال ۲۰۰۵ حریری را رد کنند. این دادگاه از حمایت سازمان ملل متحد برخوردار است. حسن نصرالله گفت بر اساس آن پیمان، دولت لبنان می بایست تامین منابع مالی این دادگاه را متوقف می کرد و قراردادش را با این دادگاه لغو می کرد.

نصرالله آقای حریری را متهم کرد که تحت فشار شدید آمریکا و اسراییل از این پیمان عقب نشینی کرده است. میشل عون، یک قانونگذار مطرح مسیحی لبنانی و حامی حزب الله لبنان، هفته گذشته گفت طرح ابتکاری سوریه و عربستان سعودی بدون حمایت اکثریت حاکم شکست خورد.

حزب الله زمانی تازه ترین بحران سیاسی در لبنان را رقم زد که وزرای وابسته به این گروه، چند روز پیش از اعلام نتیجه دادگاه بین المللی رفیق حریری که پیش بینی می شود در آن شماری از اعضای حزب الله در ارتباط به ترور رفیق حریری متهم شوند، از دولت ائتلافی کنار کشیدند و باعث سقوط آن شدند.

میشل سلیمان، رییس جمهوری لبنان، تلاش ها برای تشکیل دولت جدید این کشور را روز دوشنبه آغاز می کند. رهبران سوریه، ترکیه و قطر روز دوشنبه برای بررسی بحران لبنان در دمشق گرد هم می آیند.

XS
SM
MD
LG