لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۹

آغاز رایزنی برای تشکیل دولت جدید لبنان


رییس پارلمان لبنان می گوید انتظار می رود رایزنی های رسمی برای تشکیل دولت جدید روز دوشنبه آغاز شود.

نبیه بری، این خبر را روز پنجشنبه و پس از آن اعلام کرد که میشل سلیمان رییس جمهوری از سعد حریری نخست وزیر خواست سرپرستی دولت موقت را تا تشکیل کابینه جدید بر عهده بگیرد.

روز چهارشنبه، ۱۱ وزیر عضو حزب الله و متحدان آنها در اعتراض به تحقیقاتی که با پشتیبانی سازمان ملل متحد درباره ترور رفیق حریری نخست وزیر پیشین لبنان در سال ۲۰۰۵ جریان دارد، از کابینه ۳۰ نفری استعفا دادند.

گزارش های رسانه ها حاکی است پیگردهای سازمان ملل متحد احتمالا اعضای حزب الله را هدف خواهد گرفت. حزب الله هرگونه درگیری در ترور حریری را تکذیب می کند و از دولت خواسته است تحقیقات را محکوم کند.

سعد حریری قرار بود روز پنحشنبه درباره سقوط دولت خود با نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه بحث کند.

استعفای اعضای کابینه لبنان در روز چهارشنبه زمانی صورت گرفت که سعد حریری در واشنگتن با پرزیدنت اوباما به گفت و گو نشسته بود. کاخ سفید در بیانیه ای گفت رییس جمهوری از حریری به دلیل «رهبری قاطع و تلاش برای رسیدن به صلح، ثبات و همفکری در لبنان در شرایطی دشوار» تقدیر کرد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا اقدامات حزب الله را «کوشش آشکار» برای «جلوگیری از اجرای عدالت و تضعیف حاکمیت و استقلال لبنان» نامید.

ناظران می گویند عامل فوری خروج حزب الله شکست مذاکرات بین سوریه، حامی آن و عربستان سعودی، متحد حریری، برای یافتن راهی جهت مصالحه درباره دادگاه سازمان ملل متحد بود.

XS
SM
MD
LG