لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۶

استقبال باراک اوباما از تحویل ادعانامه پرونده ترور رفیق حریری به دادگاه


دنیل بلمار، دادستان کانادایی دادگاه بین المللی ترور رفیق حریری
دنیل بلمار، دادستان کانادایی دادگاه بین المللی ترور رفیق حریری

دادستان دادگاه ویژه پرونده ترور رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان ادعانامه محرمانه ای را پیش از آغاز محاکمه متهمان، برای بررسی به این دادگاه تحویل داد.

ادعانامه علیه متهمان پرونده که توسط دانیل بلمار تحویل داده شد، تا زمانی که قاضی آن را به تایید برساند محرمانه باقی می ماند. نتیجه این ادعانامه بین ۶ تا ده هفته برای عموم فاش نخواهد شد. دادگاه بین المللی ترور رفیق حریری، از حمایت سازمان ملل متحد برخوردار است. رفیق حریری در سال ۲۰۰۵ با انفجار بمب به همراه شمار دیگری کشته شد.

این ادعانامه در حالی تحویل دادگاه شده است که میشل سلیمان، رییس جمهوری لبنان مذاکرات برای تشکیل دولت جدید لبنان را برای یک هفته به تاخیر انداخت. دفتر رییس جمهوری لبنان روز دوشنبه خبر این تاخیر را اعلام کرد.

آقای سلیمان دلیل خاصی را برای برنامه ریزی مجدد مذاکرات مربوط به تشکیل دولت جدید اعلام نکرد. هفته گذشته وزرای حزب الله لبنان و متحدانش از دولت ائتلافی لبنان، به رهبری سعد حریری، فرزند رفیق حریری کناره گیری کردند. این کناره گیری به دنبال تنش ها درباره ادعانامه دادگاه بین المللی ترور رفیق حریری صورت گرفت.

پیش از این، حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان اعلام کرده بود که از نخست وزیری دوباره سعد حریری حمایت نمی کند. حزب الله لبنان نگران است که اعضای این گروه از سوی دادگاه بین المللی پرونده رفیق حریری، به دست داشتن در این ترور متهم شده باشند.

حزب الله لبنان، قوی ترین نیروی نظامی این کشور است و امکانات نظامی بسیار بیشتری از ارتش لبنان دارد.

از سوی دیگر، باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا با صدور بیانیه ای در روز دوشنبه، از تحویل ادعانامه دادستان های دادگاه ویژه ترور رفیق حریری استقبال کرد. آقای اوباما در بیانیه خود اعلام کرده است که این دادگاه باید اجازه یابد آزادانه و بدون دخالت و اجبار فعالیت خود را ادامه دهد.

XS
SM
MD
LG