لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۰

مجلس نمایندگان آمریکا تشدید تحریم‌ها علیه حزب‌الله لبنان را تصویب کرد


مجلس نمایندگان آمریکا تحریم ها علیه گروه شیعه حزب الله لبنان را افزایش داد.

نمایندگان روز سه شنبه با ۴۰۴ رای موافق و بدون رای مخالفی، طرحی را تصویب کردند که بر اساس آن دارایی های حزب الله لبنان و شبکه تلویزیونی المنار، وابسته به حزب الله، هدف تحریم های تازه قرار می گیرند و این گروه ممکن است به عنوان یک شبکه قاچاق مواد مخدر معرفی شود.

طبق این مصوبه، بانک ها و موسسات مالی که به انتقال پول به حزب الله لبنان کمک کنند، مجازات می شوند.

مصوبه مجلس نمایندگان علاوه بر بانک های خارجی، بانک های مرکزی را نیز که با حزب الله لبنان رابطه مالی داشته باشند، هدف قرار می دهد.

قانونگذاران همچنین بار دیگر هشدار دادند که حزب الله لبنان به طور نظام مند از شبکه های قاچاق مواد مخدر به عنوان ابزاری برای درآمد زایی استفاده می کند.

مجلس نمایندگان آمریکا به طور مشخص به وزارت خزانه داری این کشور دستور می دهد که نگذارد هر موسسه مالی خارجی که دانسته به فعالیت های حزب الله کمک کند در آمریکا نوعی حساب بانکی داشته باشد.

به گزارش نشریه هیل، مارک مدوز، نماینده جمهوری خواه و حامی اصلی طرح گفت این طرح باید در مجلس تصویب شود تا از فلج شدن قابلیت حزب الله برای تامین منابع مالی اطمینان حاصل شود.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از اد رویس، نماینده جمهوری خواه و رئیس کمیته سیاست خارجی مجلس نمایندگان نوشت: « ما باید روی حدود ۵ هزار نیروی حزب الله در سوریه، پول عظیم ناشی از قاچاق مواد مخدر، و فعالیت های پول شویی و دست یابی این سازمان تروریستی به سیستم موشکی پیشرفته تمرکز کنیم.»

این مصوبه به رئیس جمهوری آمریکا اجازه می دهد که گروه حزب الله لبنان را به عنوان یک «قاچاقچی خارجی مواد مخدر» و یک «سازمان جنایی فراملیتی» معرفی کند.

دولت آمریکا از سال ۱۹۹۵ حزب الله لبنان را سازمانی تروریستی نامیده است.

برد اشنایدر، یک قانون گذار مجلس نمایندگان نیز گفت این طرح در نظر دارد به دولت ابزار لازم برای مبارزه با شبکه بین المللی مالی حزب الله لبنان را بدهد.

طبق این مصوبه، در صورتی که رئیس جمهوری آمریکا به کنگره گواهی دهد که حزب الله لبنان دیگر یک سازمان خارجی تروریستی نیست و تهدیدی علیه آمریکا به شمار نمی رود، تحریم ها علیه حزب الله ممکن است طی ۳۰ روز پایان یابد.

الیوت انگل، نماینده دموکرات و عضو کمیته سیاست خارجی مجلس نمایندگان گفت تحریم های فلج کننده علیه حزب الله می تواند این گروه را به «میز مذاکرات» بکشاند.

او با اشاره به مذاکرات اتمی در حال انجام با ایران گفت مذاکرات جامع اتمی به خاطر تحریم های بین المللی آغاز شد.

XS
SM
MD
LG