لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۶

ادامه حملات اسرائیل به غزه در روز جمعه


ارتش اسرائیل روز جمعه و برای چهارمین روز پیاپی به حمله به نوار غزه ادامه داد، شبه نظامیان فلسطینی حماس نیز به پرتاب راکت به اسرائیل ادامه دادند. مقامات پزشکی فلسطینی می گویند دست کم سه نفر در یک حمله اسرائیل به خانه ای در غزه اوایل بامداد روز جمعه کشته شدند.

در تحولی دیگر، مسوولان اسرائيلی گفتند یک راکت از جنوب لبنان به شمال اسرائيل پرتاب شد. برخی خبرگزاری ها از شلیک بیش از یک راکت خبر داده اند. هنوز مشخص نیست که چه کسی این راکت را پرتاب کرده است. گزارشی از جراحت منتشر نشده است. اما گزارش شده اسرائيل با توپباران منطقه ای در جنوب لبنان به پرتاب راکت واکنش نشان داد.

شیعیان حامی حزب الله لبنان عمدتا در جنوب لبنان هستند.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه خواستار آتش بس فوری میان اسرائیل و حماس در غزه شد، اما هیچکدام از طرفین نشانه ای از توقف حملات نشان نداده اند. دبیرکل سازمان ملل در جلسه فوری روز پنجشنبه شورای امنیت گفت اسرائیل و حماس باید برای پایان دادن به درگیری بیشترین خویشتنداری را از خود نشان دهند.

هواپیماهای اسرائیل روز پنجشنبه به صدها هدف در غزه حمله کردند. اسرائیل می گوید این حملات علیه اهداف حماس برای متوقف کردن حملات راکتی است. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل به یک کمیته پارلمان گفت آتش بس حتی در دستور کار نیست.

حماس به پرتاب راکت به شهرهای مهم تل آویو و اورشلیم ادامه داد. اما اسرائيل می گوید سیستم پدافند راکتی گنبد آهنین بیشتر راکت های پرتاب شده را در هوا نابود کرده است.

اما رسانه های اسرائيلی گزارش داده اند که یک راکت روز جمعه به یک پمپ بنزین در شهر اشدود، کنار دریای مدیترانه برخورد کرد و سه نفر مجروح شدند. مجروحیت یک نفر شدید گزارش شده است.

از سوی دیگر، فلسطینی ها روز پنجشنبه تعداد کشته شدگان حملات اسرائیل را دست کم ۸۵ نفر گزارش کردند که شامل شبه نظامیان و غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان می شوند.

ارتش اسرائیل گفته در حملات هوایی اش به ۳۲۰ هدف دیگر حماس در روز پنجشنبه حمله کرد و تمرکزش بر شبکه تونل های زیر زمینی و سایت های پرتاب راکت است.

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا گفت ایالات متحده هرچه در توان دارد برای کمک به پایان دادن به خشونت ها انجام می دهد. او گفت آمریکا به حمایت از حق اسرائيل برای دفاع از خود در مقابل حملات راکتی ادامه می دهد و حماس به مخالفت با همه درخواست ها برای کنار گذاشتن خشونت ادامه می دهد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در گفتگو با نخست وزیر اسرائيل پشنهاد داد آمریکا برای توقف خشونت ها میان اسرائيل و حماس میانجی باشد.

خشونت ها در منطقه به دنبال قتل سه نوجوان اسرائيلی در ماه گذشته و یک نوجوان فلسطینی در اورشلیم که گفته می شود در اقدامی تلافی جویانه کشته شد، شدت گرفت.

XS
SM
MD
LG