لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۰

اصابت دو راکت در جنوب بیروت ۴ مجروح برجای گذاشت


بامداد روز يکشنبه (٢٦ مه) در اثر اصابت دو راکت به قرار گاه حزب الله در حومه بيروت دست کم ۴ نفر، از جمله ۳ شهروند سوريه زخمی شدند.

اين حمله يک روز پس از آن صورت گرفت که حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان در يک سخنرانی تلويزيونی به مناسبت سيزدهمين سالروز عقب نشينی اسرائيل از جنوب لبنان - که حزب الله هر سال تحت عنوان «روز مقاومت و آزادسازی لبنان» آن را جشن می گيرد- سقوط رژيم سوريه را برابر با خيزش افراط گرايی و سقوط خاورميانه دانست. وی هشدار داد که به بشار اسد کمک می کند تا در جنگ داخلی و خونين کشور پيروز شود.

اين سخنرانی در لحظاتی انجام می شد که شهر قصير و مواضع مخالفان بشار اسد در سوريه زير آتش سنگين و موشک بارانهای مداوم سربازان دولت و نيروهای حزب الله بود.

در واقع اين نخستين بار است که نصرالله آشکارا اذعان کرده که نيروهايش در سرکوب قيام سوريه دست دارند.
نصرالله گفت: «اگر سوريه به دست آمريکا، اسرائيل و تکفيری ها بيافتد، يا به ابزار دست آمريکايی هايی تبديل شود که خود را قدرت منطقه می دانند، جنبش مقاومت( يا همان حزب الله) در حاشيه قرار می گيرد و اسرائيل وارد لبنان می شود، و دستش برای تحميل خواستهايش باز می شود و دوباره همان آش و همان کاسه خواهد شد. و لبنان به سر جای اولش باز خواهد گشت.»
اشاره نصرالله به زمانی است که جنوب لبنان در اشغال اسرائيل بود.

از آنجا که سوريه و ايران از متحدان اصلی حزب الله لبنان به شمار می رود، گفته می شود بخش زيادی از تسليحات و جنگ افزارهای آنها از طريق اين دو کشور تأمين می شود.

نصرالله در بخشی از اين سخنرانی قول داد که جهت جريانهای موجود در سوريه را به نفع اسد تغيير دهد.

از سوی ديگر، فؤاد سينيوره، نخست وزير سابق لبنان روز يکشنبه در واکنش به اين تهديدها رهبر حزب الله را متهم کرد که لبنان را به طرف يک جنگ تمام عيار سوق می دهد: «موضع حزب الله از سال ۲۰۰۰، و بخصوص در چند ماه اخير نشان می دهد که اين حزب به هيچ وجه يک حزب لبنانی نيست. در واقع يک تشکل ايراني است که در داخل لبنان فعاليت دارد. بنابر اين، حزب الله برخلاف تمام ادعاهاش که سعی می کند به لبنانی ها نشان دهد که يک گروه مقاومت است، حالا خلافش ثابت شد و نشان داد که نقاب بر چهره دارد.»

بحران داخلی سوريه به قطب بندی های سياسی و مذهبی لبنان دامن زده و آرامش نسبی مناطق شمالی لبنان، غالباً شهر سنی نشين طرابلس را بر هم زده است.
XS
SM
MD
LG