لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

هنرمند روس منتقد تهاجم روسیه به اوکراین به هشت سال زندان محکوم شد


 الکساندرا اسکوچیلنکو محکوم به تحمل هشت سال زندان شده است.
الکساندرا اسکوچیلنکو محکوم به تحمل هشت سال زندان شده است.

یک هنرمند روسیه‌ای به دلیل جایگزین کردن برچسب قیمت سوپرمارکت‌ها با قطعات کاغذی که روی آنها خواستار پایان جنگ علیه اوکراین شده بود، محکوم به تحمل هشت سال زندان شده است.

دادستان روسیه همچنین خواستار محرومیت الکساندرا اسکوچیلنکو از استفاده از اینترنت به مدت سه سال شده است.

منتقدان می‌گویند پرونده اسکوچیلنکو، ۳۳ ساله، بخشی از پروژه سرکوب افرادی است که علیه آنچه مسکو «عملیات نظامی ویژه» می‌خواند اعتراض می‌کنند؛ موضوعی که منجر به حدود ۲۰ هزار بازداشت و باز شدن بیش از ۸۰۰ قضایی پرونده شده است.

اسکوچیلنکو، هنرمند و موزیسین که برای دوستانش به نام «ساشا» شناخته می‌شود، اقدام اعتراضی خود را در ۱۱ فروردین سال ۱۴۰۱ انجام داد.

اسکوچیلنکو چند روز پس از آن و به دنبال شکایت یکی از مشتریان، بازداشت شد.

او در این اقدام اعتراضی اطلاعاتی در مورد غیرنظامیان اوکراینی را نیز در جایی که معمولاً قیمت سوپرمارکت‌ها قرار داده می‌شود، به معرض نمایش گذاشته بود.

مسکو در آن زمان حمله به غیرنظامیان را انکار کرده بود.

در جلسه دادگاه روز دوشنبه، ۲۲ آبان در سن پترزبورگ، دو نفر از وکلای او به قاضی گفتند که موکلشان تنها به وجدان خود عمل کرده است و هیچ جرمی مرتکب نشده است.

یانا نپووینووا، وکیل دادگستری گفت: «شما هرگز نباید مردم را به خاطر تفکر و داشتن احساسی متفاوت مجازات کنید.»

او خواستار تبرئه موکلش شد و سخنانش را با نقل قولی از خود الکساندرا اسکوچیلنکو به پایان برد که می‌گوید: «این، آزمایشی برای انسانیت شما است.»

سازمان عفو بین‌الملل اسکوچیلنکو را «زندانی عقیدتی» توصیف کرده است‌‌.

کپی‌هایی از برچسب‌های قیمتی که توسط اسکوچیلنکو تولید شده بود در وب‌سایتی که توسط حامیان او راه‌اندازی شده به نمایش گذاشته شده است.

یکی از برچسب‌ها ، ارتش روسیه را به بمباران سالن تئاتری در شهر بندری ماریوپول متهم می‌کند که حدود ۴۰۰ نفر در آن پنهان شده بودند. مسکو این اتهام را دروغ خوانده است.

برچسب دیگر تلویزیون دولتی روسیه را متهم می‌کند که آمار واقعی تلفات روسیه را گزارش نمی‌دهد‌‌.

روسیه در اسفند ۱۴۰۰ به اوکراین حمله کرد و در حال حاضر، بخش‌هایی از خاک اوکراین در اشغال نیروهای روسی است.

حمله روسیه با انتقادهای گسترده در جهان همراه بوده است و ایالات متحده و شماری از کشورهای اروپایی تجهیزات نظامی را در اختیار اوکراین قرار داده‌اند تا از خود در برابر تهاجم روسیه دفاع کند.

XS
SM
MD
LG