لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۰

سالیوان: بایدن خواستار احیای روابط نظامی آمریکا و چین است


دیدار روسای جمهوری ایالات متحده و چین در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در بالی. ۱۴ نوامبر ۲۰۲۲. آرشیو
دیدار روسای جمهوری ایالات متحده و چین در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در بالی. ۱۴ نوامبر ۲۰۲۲. آرشیو

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز یکشنبه ۲۱ آبان، چند روز پیش از دیدار روسای جمهوری ایالات متحده و چین گفت که جو بایدن، می‌خواهد روابط نظامی بین دو کشور را دوباره برقرار کند.

بایدن روز چهارشنبه، ۱۵ آبان، برای اولین بار در یک سال گذشته با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، در جریان اجلاس همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه در سانفرانسیسکو دیدار خواهد کرد. این دومین دیدار حضوری بین دو رهبر از زمان روی کار آمدن بایدن در ژانویه ۲۰۲۱ خواهد بود.

سالیوان در مصاحبه با شبکه سی‌بی‌اس گفت: «بایدن مصمم است که روابط نظام بین دو کشور مجداداً برقرار شود، زیرا معتقد است که این به نفع امنیت ملی ایالات متحده است. ما به خطوط ارتباطی نیاز داریم تا اشتباه یا اشتباه محاسباتی یا اطلاع‌رسانی اشتباه وجود نداشته باشد.»

سالیوان گفت که احیای روابط نظامی می‌تواند در هر سطحی از مقامات ارشد گرفته تا سطح عملیاتی تاکتیکی و همچنین همکاری نظامی «در آب و هوا در هند-آرام» صورت گیرد.

سالیوان در این مصاحبه تاکید کرد که بایدن در دیدار با شی در پی پیشبرد این هدف است، اما از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

سالیوان گفت: «چینی‌ها اساساً پیوند ارتباطاتی را قطع کرده‌اند. پرزیدنت بایدن مایل است آن را دوباره برقرار کند.» «این یکی از مهمترین موارد در دستور کار است.»

رویترز به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی گفت، انتظار می رود که نشست بایدن و شی موضوعات جهانی از جنگ اسرائیل و حماس تا حمله روسیه به اوکراین، روابط کره شمالی با روسیه، تایوان، هند و اقیانوسیه، حقوق بشر، تولید فنتانیل، هوش مصنوعی و همچنین تجارت «منصفانه» و روابط اقتصادی را پوشش دهد.

روابط بین دو کشور پس از دستور بایدن در بهمن ۱۴۰۱، برای ساقط کردن بالن جاسوسی چینی که بر فراز ایالات متحده پرواز کرد، به سردی گرایید. اما مقامات ارشد دولت بایدن از آن زمان به پکن سفر کرده و با همتایان خود برای بازسازی ارتباطات و اعتماد سازی دیدار کرده‌اند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده در دیدار اواخر خرداد خود با همتای چینی‌اش بر «اهمیت دیپلماسی و حفظ کانال‌های ارتباطی باز در طیف کاملی از موضوعات به منظور کاهش خطر درک اشتباه و اشتباه محاسباتی» تاکید کرد. او عالی‌ترین مقام آمریکایی بود که از زمان روی کار آمدن جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، به چین سفر کرد.

نیکلاس برنز، سفیر ایالات متحده در چین در پیامی ویدیویی درهمایش هنگ کنگ در باره «روابط ایالات متحده – چین» که ۹ نوامبر برگزار شد گفت: «با نزدیک شدن به چهل و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین ایالات متحده و جمهوری خلق چین، تردیدی وجود ندارد که یک رابطه دوجانبه پایدار برای هر دو کشور ما و برای جامعه جهانی حیاتی است.»

او در ادامه گفت که روابط رقابتی است و اختلافات عمده وجود دارد اما، دو کشور اکنون ارتباط بهتری دارند و بهتر می توانند اختلافات بین واشنگتن و پکن را در دنیای دیپلماسی «مسئولانه مدیریت» کنند.

XS
SM
MD
LG