لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۹

اوکراین: روسیه در آستانه زمستان ده‌ها بار «زیرساخت‌های انرژی» را هدف قرار داد


بناهای آسیب‌دیده بر اثر گلوله‌باران‌های اخیر در دونتسک، سه‌شنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۲
بناهای آسیب‌دیده بر اثر گلوله‌باران‌های اخیر در دونتسک، سه‌شنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۲

مقامات اوکراینی می‌گویند روسیه در چند هفته گذشته و در آستانه فصل زمستان و کاهش دما، ۶۰ بار به زیرساخت‌های انرژی اوکراین حمله کرده است و این امر به افزایش مصرف انرژی در آن کشور منجر شده است.

اوکراین نگران آن است که روسیه برای دومین بار کارزار هماهنگ حمله به شبکه برق این کشور را در آستانه فصل زمستان آغاز کرده باشد.

زمستان سال گذشته، روسیه با هزاران فروند پهپاد و موشک شبکه‌ برق اوکراین را هدف قرار داد و باعث خاموشی‌های گسترده در آن کشور شد.

هرمان هالوشچنکو، وزیر انرژی اوکراین، که به آمریکا سفر کرده است می‌گوید در حال مذاکره با شرکای اوکراین در مورد چگونگی عبور از ماه‌های سرد و بحرانی پیش رو است.

اوکراین اگرچه زمستان امسال به لطف کمک‌های غرب از پدافند هوایی مناسب‌تری برخوردار است، ولی سیستم انرژی این کشور آسیب‌پذیرتر است و هنوز از حملات زمستان گذشته بهبود نیافته است.

ارتش اوکراین می‌گوید روسیه صدها موشک برای عملیات هوایی زمستان ذخیره کرده است.

دولت اوکراین نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که یک نیروگاه حرارتی در شرق شامگاه سه‌شنبه، شانزدهم آبان، گلوله‌باران شد.

شبکه‌های توزیع برق در دونتسک در شرق، منطقه خارکف در شمال شرقی، و منطقه خرسون در جنوب بر اثر حملات روسیه آسیب دیده‌اند.

هرچند حملات اخیر هنوز باعث خاموشی در سراسر کشور نشده است، ولی مقامات نگران هستند که با نزدیک شدن زمستان، حملات تشدید شوند.

روسیه هم‌اکنون درگیر پیشروی در مناطق شرقی است. اوکراین در حملاتی متقابل که در ماه ژوئن در شرق و جنوب آغاز شد، پیشرفت محدودی داشته است.

ارتش اوکراین اعلام کرد که نیروهای این کشور، حملات روسیه را در مناطق جداگانه جنگی دفع کرده‌اند و خود را برای تلاشی تازه برای تصرف شهر مهم آودیوکا آماده کرده‌اند.

اوکراین، ۹ حمله در آودیوکا و اطراف آن را که مسکو آخرین حملات خود را در اواسط ماه اکتبر در آنجا آغاز کرد دفع کرده است.

شهر آودیوکا به نشانه مقاومت اوکراین تبدیل شده است و در واقع دروازه‌ بازپس‌گیری مناطق اصلی در شرق، از جمله دونتسک، در ۲۰ کیلومتری محسوب می‌شود.

زمانی که جدایی‌طلبان تحت حمایت روسیه مناطق وسیعی از شرق اوکراین را در سال ۲۰۱۴ تصرف کردند، این شهر برای مدت کوتاهی اشغال شد ولی سپس توسط نیروهای اوکراینی بازپس گرفته شد.

در همین حال یک مقام نظامی آودیوکا گفته است که بارش چند روزه باران هرگونه پیشروی جدید روسیه را با مشکل روبرو کرده است، چرا که تجهیزات نظامی به خوبی قادر به حرکت نیستند.

روسیه اسفند ۱۴۰۰ به اوکراین حمله کرد و در حال حاضر، بخش‌هایی از خاک اوکراین در اشغال نیروهای روسیه است.

رئیس جمهوری روسیه که لشکرکشی به اوکراین را به عنوان نبردی برای بقای روسیه در برابر غرب ترسیم کرده، بارها هشدار داده است که کشورش از هر ابزاری برای دفاع از خود استفاده خواهد کرد.

در مقابل ایالات متحده و هم‌پیمانانش بر ادامه حمایت‌شان از اوکراین در برابر تهاجم روسیه «تا هر زمانی که طول بکشد» تاکید کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG