لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۷

امیدواری ایران و روسیه به دستیابی به توافق هسته‌ای در مهلت تعیین شده


سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه

سرگئی لاورف، وزیر امور خارجه روسیه، اختلافات باقی مانده میان ایران و ۱+۵ را اندک ولی با اهمیت بسیار توصیف کرد.

لاورف در پایان آخرین دور مذاکرات هسته‌ای که در نیویورک برگزار شد، به شبکه خبری بلومبرگ گفت: «حدود ۹۵ درصد از راه حل نهایی مورد توافق قرار گرفته است، اما ۵ درصد باقی‌مانده شامل ۲ یا ۳ مساله بسیار مهم است.»

ایران و قدرتهای جهانی برای رسیدن به یک توافق بر سر برنامه هسته‌ای ایران مذاکره می‌کنند. دو طرف که سال گذشته به یک توافق موقف دست یافتند، از آن تاریخ تا کنون ۷ دور از مذاکرات را برای دستیابی به یک توافق جامع و نهایی پشت سرگذاشته‌اند.

مهمترین اختلافات باقی‌مانده میان طرفین، میزان غنی‌سازی اورانیوم و تعداد سانترفیوژهای ایران، کارکرد رآکتور آب سنگین اراک، ادامه فعالیت مرکز غنی‌سازی فوردو و نحوه لغو تحریم‌هاست. آخرین دور مذاکرات در نیویورک بدون اعلام پیشرفتی مشخص، به کار خود پایان داد.

وزیر امور خارجه روسیه در بخش دیگری از گفت و گوی خود گفت که این کشور پیشنهادهایی را در مورد برخی از اختلاف‌ها ارائه داده که مورد توجه قرار گرفته است. او به جزئیات پیشنهادهای روسیه اشاره نکرد.

لاوروف گفت که اگر چه حل اختلافات نیاز به یک تصمیم سخت سیاسی دارد اما او اطمینان دارد که یک توافق نهایی در مورد سطح غنی سازی ایران به دست خواهد آمد.

از سوی دیگر، محمد جواد ظریف نیز پیش از بازگشت از نیویورک گفت که هشتمین دور مذاکرات در اروپا برگزار خواهد شد.

وزیر امور خارجه ایران گفت: «دو ماه باقیمانده مذاکرات بسیار مهم است و ما با یک کار سخت روبرو هستیم.» او اضافه کرد که ایران اجازه نخواهد داد این فرصت از دست برود.

به گفته ظریف، زمان کوتاهی باقی مانده اما مسائل آن اندازه سخت نیستند که قابل حل شدن نباشند.

وندی شرمن، مذاکره کننده ارشد ایالات متحده در مذاکرات هسته‌ای با ایران نیز در گفت و گو با صدای آمریکا گفت که فرایند دستیابی به یک توافق جامع با ایران، زمان بر و پیچیده است اما به اعتقاد او مذاکرات در حال پیشرفت است، هر چند که هنوز تصمیم‌های بسیار مهمی هستند که باید اتخاذ شوند.

XS
SM
MD
LG