لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۳

لاوروف به مذاکرات ژنو می پیوندد


در حالی که مذاکرات ایران و ۶ قدرت جهانی در ژنو وارد سومین روز خود شده و دیپلمات ها سعی دارند شکاف هایی را که گفته می شود در معامله پیشنهادی موقت وجود دارد پرکنند، وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه اعلام کرد سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه برای پیوستن به مذاکرات رهسپار سویس شده است.

به گزارش اسوشیتد پرس، لاوروف روز چهارشنبه گفت امکان دارد او با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا ملاقات کند، اما محل دیدار را مشخص نساخت. این موضوع بر این شایعه که کری ممکن است همراه با وزیران امور خارجه چهار کشور دیگری که در مذاکرات با ایران شرکت دارند به لاوروف ملحق شود افزود.

وزیران در جریان دور قبلی مذاکرات در دو هفته پیش، در ژنو جمع شدند اما نتوانستند معامله ای را جوش بدهند.

روز جمعه همچنین محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ملاقات کردند.

پس از آن اشتون هیات های ۶ کشور را از گفت و گوهای خود با ظریف آگاه ساخت. یک مقام آمریکایی گفت هیات ها بعد برای رایزنی با پایتخت های خود تماس گرفتند.

ریچارد دالتون، سفیر سابق بریتانیا در ایران، گفت دو طرف منافع زیادی در رسیدن به توافق دارند، و نافرجام ماندن مذاکرات شکستی جدی خواهد بود.

ناظران می گویند اگر در دور فعلی توافقی صورت نگیرد، انتظار می رود مذاکره کنندگان ماه آینده دوباره ملاقات کنند. دو طرف برای برداشتن نخستین گام ها به سوی پایان دادن هرچه زودتر به اختلاف اتمی زیر فشار قرار دارند.

در ایران، تندروها مشتاق هستند شکست دولت روحانی را، که در خرداد ماه با هدف پایان دادن به تحریم ها انتخاب شد، اعلام کنند.

در آمریکا، برخی از اعضای کنگره می خواهند بر تحریم ها بیافزایند تا ایران ناچار شود امتیازات بیشتری بدهد. دولت اوباما می گوید چنین اقدامی می تواند هر شانسی را برای حل صلحجویانه اختلاف از بین ببرد.
XS
SM
MD
LG