لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۹

روز سوم مذاکرات اتمی با ایران در ژنو


مذاکره کنندگان ایرانی و بین المللی می گویند با آن که پیشرفت هایی در گفتگو ها به دست آمده اما اختلاف های جدی هنوز باقی ست

روز جمعه سومین روز مذاکرات اتمی شش قدرت عمده جهان با ایران آغاز شد. به گفته یک سخنگوی مذاکرات روز پنجشنبه طرف های مذاکره نشست های قابل توجهی برگزار کردند. دیپلمات های هر دو طرف مذاکره اعلام کرده اند که روز پنجشنبه پیشرفت هایی در مذاکرات به دست آمده است. با این حال گفته اند اختلاف های جدی باقی مانده است.

مذاکره کنندگان بین المللی در گام اول به دنبال دست یابی به توافقی برای اعتمادسازی هستند. بنا بر این توافق، در این گام قرار است بخش هایی از برنامه اتمی ایران که ممکن است کاربرد نظامی داشته باشد، در قبال برداشتن برخی از تحریم های اقتصادی، محدود شود.

خبرنگار صدای آمریکا در ژنو می گوید مقام های مربوط روز پنجشنبه اعلام کردند که درباره جزئیات و نیز اختلاف های باقی مانده گفت وگو هایی صورت گرفت.

کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه رهبری مذاکرات را بر عهده دارند.

مایکل مان، سخنگوی خانم اشتون، گفت رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا مصمم است اختلاف هایی را که در دور دوم مذاکرات مانع رسیدن به توافق شد، ترمیم کند، اما هیچ تضمینی برای موفقیت مذاکرات وجود ندارد.

او مذاکرات را «معنا دار، جزء به جزء ، و قابل توجه» توصیف کرد و گفت سعی بر این بود که اختلاف های باقی مانده از دور قبل کمتر شود.

عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران گفت راه حل وجود دارد اما «اختلاف های اساسی» هنوز باقی مانده است.

او با تأکید بر دشوار بودن برقراری پل رابطه میان اختلاف نظرها، گفت: «فکر می کنم چیزی که به آن احتیاج داریم حسن نیت، اراده و عزم واقعی برای حل اختلاف هاست.»

مذاکره کنندگان همچنین به راه حل های خلاقانه ای نیاز دارند که شامل تعیین میزان کاهش تحریم های ایران در مرحله اول، و نیز تعیین میزان محدود شدن برنامه اتمی ایران در طی زمانی ست که مذاکرات برای رسیدن به توافقی دراز مدت ادامه می یابد. درباره جزئیات مذاکرات اطلاع رسانی نشده است.

هدف دراز مدت مذاکرات اتمی با ایران، اطمینان دادن به جامعه جهانی درمورد صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران، و پایان دادن به تحریم هاست.

به نظر رولان پاپ، پژوهشگر ارشد در مرکز مطالعات امنیتی زوریخ، رسیدن به این هدف کارآسانی نیست.

اومی گوید یا ایرانیان باید همه سرمایه گذاری هایی را که در برنامه اتمی خود کرده اند فراموش کنند، و یا کشورهای غربی باید این مسئله را درک کنند که ایران این گزینه را دارد که اگر روزی تصمیم به تولید تسلیحات اتمی بگیرد، می تواند پیمان منع گسترش تسلیحات اتمی، ان پی تی، را ترک کند، و در مسیر ساخت سلاح اتمی قرار بگیرد، همان طور که کره شمالی عمل کرد.

برخی از تحلیلگران می گویند حتی اگر این دور از مذاکرات اولیه موفقیت آمیز باشد، دو طرف نمی توانند اختلاف های خود را حل کنند.

به گفته تحلیلگران دور قبلی مذاکرات اتمی با ایران در ژنو، به طور عمده به دلیل مخالفت های فرانسه به نتیجه نرسید.
XS
SM
MD
LG