لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۹

۱۰۰ هزار نفر حاجی‌پور را برای «جایزه گِرَمی» پیشنهاد کردند


شروین حاجی پور، سازنده ترانه «برای»
شروین حاجی پور، سازنده ترانه «برای»

اکادمی صفحه‌پرکنی آمریکاَ برگزارکننده مراسم اهدای جوایز معتبر «گرمی» به بهترین‌های جهان موسیقی روز دوشنبه اعلام کرد که از ۱۱۵ هزار پیشنهادی که برای نامزدی جایزه جدید گرمی به دبیرخانه آن رسیده، ۹۵ هزار پیشنهاد برای نامزدی ترانه «برای...» از شروین حاجی‌پور است.

اعلام این خبر به دنبال اعلام اتهام شروین حاجی‌پور به «فعاليت تبليغى عليه نظام» و «ترغيب و تحريک افراد به اعمال خشونت‌آميز» رخ داد.

مجید کاوه، وکیل شروین حاجی‌پور، در توئیتی ضمن اعلام اتهام حاجی‌پور گفت که این خواننده از سوی شعبه ۱۱ بازپرسى دادسراى سارى تفهيم اتهام و با تبديل قرار بازداشت موقت با وثيقه‌ای بالغ بر ۱۰۰ ميليون تومان آزاد و دستور منع خروج او از كشور به مدت شش ماه صادر شده است.

ترانه «برای» که به مدت دو روز بیش از ۴۰ میلیون تماشاگر در اینستاگرام بدست آورد، طی چهار هفته اخیر به سرود جنبش سراسری ایران تبدیل شده و ده‌ها خواننده و هنرمند براساس آن ترانه، رقص و نمایش و ویدیو ساخته‌اند.

جایزه جدید آکادمی صفحه‌پرکنی، نهاد غیرانتفاعی دست‌اندرکاران صنعت تولید و پخش موسیقی در آمریکا، اعلام کرد که در مراسم اهدای جوایز فوریه ۲۰۲۳ در لس‌آنجلس، جایزه جدیدی تحت عنوان «دستاورد ویژه: بهترین ترانه برای دگرگونی اجتماعی» در رشته موسیقی پیام‌دار معرفی خواهد کرد که به ترانه‌ای تحت تاثیر رویدادهای اجتماعی تعلق می‌گیرد با بیشترین تاثیر برای تغییر جامعه.

نشریه تخصصی ورایتی می‌نویسد هر چند نامزدهای دریافت جایزه دستاورد ویژه را یک هیات بلندپایه از اعضای اکادمی صفحه‌پرکنی آمریکا تعیین می‌کنند اما دریافت پیشنهاد در تصمیم آنها تاثیر دارد.

ورایتی در گزارش خود می‌نویسد شعرهای ترانه «برای» را هنرمند شروین حاجی‌پور از روی توئیت‌های کاربران رسانه‌های اجتماعی، بازخوانی کرده است و جملات ساده آن مثل «برای رقصیدن در خیابان»‌ یا «برای بوسیدن بدون ترسیدن»‌ را توده‌های معترض در خیابا‌ن‌های ایران، همخوانی می‌کنند.

به گزارش «گاردین»، این ترانه که حاجی‌پور آن را از طریق اینترنت منتشر کرد، به فاصله‌ کوتاهی میلیون‌ها شنونده پیدا کرد و برای ابراز حمایت از تظاهرات سراسری علیه حکومت جمهوری اسلامی، از زبان دختران مدرسه و یا از پنجره پنجره اتوموبیل‌ها در راه‌بندان، به گوش می‌رسد.

گاردین به نقل از نزدیکان حاجی‌پور گزارش داد که بعد از دستگیری او توسط نیروهای امنیتی، ترانه «برای» از صفحه اینستاگرام حاجی‌پور حذف شد و بعدا، توسط شخص دیگری به ثبت رسید، که باعث شد به دلیل تخطی از قوانین حق مولف، چندین سایت اینترنتی از پخش آن خودداری کنند. به گزارش ورایتی، ظاهرا مشکل برطرف شده زیرا ویدیوی «برای» در سایت‌های متنوعی از جمله «یوتیوب» به اشتراک گذاشته می‌شود.

هاروی مانسون، مدیرعامل نهاد آکادمی صفحه‌پرکنی آمریکا، در بیانیه‌ای گفت: «آکادمی عمیقا از دریافت پیشنهاد در حمایت از نامزدی ترانه «برای» برای جایزه جدید «دستاورد ویژه: بهترین ترانه برای دگرگونی اجتماعی»‌ تحت تاثیر قرار گرفته است. وی افزود که نمی‌تواند پیش‌بینی کند که این جایزه به ترانه «برای» تعلق خواهد گرفت.

مدیرعامل آکادمی صفحه‌پرکنی در بیانیه خود از اینکه حامیان استفاده از موسیقی به عنوان برانگیزنده تغییر اجتماعی، از جایزه جدید آکادمی استقبال کرده‌‌اند، تشکر کرد و گفت که «آکادمی صفحه‌پرکنی از آزادی بیان و هنری که برای توان‌بخشی به جوامع به کار می‌رود، حمایت می‌کند.»

حاجی‌پور چند روز پس از انتشار این ترانه بازداشت شد ولی روز ۱۲ مهر به قید وثیقه آزاد شد درحالیکه در ویدیوئی اعلام کرد با رسانه‌های داخلی و خارجی مصاحبه نمی‌کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG