لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۹

رئیس جمهوری تایوان می‌گوید که آمریکا و کشورش بیش از هر زمان دیگری به هم نزدیک هستند


آرشیو
آرشیو

موسسه هادسن و مرکز آمریکن پراگرس در نشستی آنلاین میزبان سای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان، بودند.

در این نشست که روز چهارشنبه ۲۲ مرداد برگزار شد، خانم اینگ-ون که برای دومین دور رئیس جمهوری تایوان شده است، در پیامی ضبط شده خطاب به این نشست گفت: «مفتخرم که روابط آمریکا و تایوان هرگز بیش از این به هم نزدیک نبوده است و ما در موضوعات مختلف، اعتمادی دوجانبه و تصویر مشترکی از همکاری استراتژیک داریم.»

او گفت شیوع ویروس کووید-۱۹ اثرات بی سابقه ای داشته است، و بر اثر آن نیم میلیون نفر جان خود را از دست داده اند و میلیون ها نفر نیز از آن بیمار شده اند.

رئیس جمهوری تایوان گفت به خاطر این ویروس اقتصاد در سراسر جهان با شرایط نامعلوم بسیاری مواجه است، نرخ بیکاری افزایش یافته و تجارت جهانی مختل شده است.

او گفت که تایوان اگرچه با این همه گیری ویروس، خوب برخورد کرد اما از پس لرزه های آن مصون نیست.

خانم اینگ-ون گفت که تایوان با هنگ کنگ روابط تاریخی و فرهنگی عمیق دارد و هزاران دانشجوی هنگ کنگی در تایوان تحصیل کرده‌اند.

وی شرایط هنگ کنگ را به مثابه «مشعل رو به خاموشی آزادی‌های مدنی» دانست و گفت که تایوان از مشاهده این وضعیت ناراحت و نگران است. او با اشاره به شرایط هنگ کنگ که چین کنترل خود را بر آن افزایش داده است، گفت جوامع آزاد و دموکراتیک با تهدید مواجه شده اند.

رئیس جمهوری تایوان گفت که پکن در ارتباط با هنگ کنگ قول های خود به مردم این منطقه و جامعه جهانی را نقض کرده است. او گفت جامعه جهانی باید در این باره صدای خود را بلند کند و گفت اقدامات بریتانیا، ایالات متحده، و دیگر دموکراسی ها در این رابطه را تحسین می کند.

خانم اینگ-ون با توجه به رویکرد چین در قبال هنگ کنگ گفت دولتش برای چهار سال آینده می خواهد از صلح و دموکراسی در تایوان حراست کند. او گفت که از گفتگوی بدون پیش شرط با پکن استقبال می کند و استفاده از زور برای حل اختلافات محکوم است. او گفت چین باید تایید کند که تایوان یک دموکراسی است و آینده آن را مردمش تعیین می کنند. او گفت تایوان روابط فرهنگی را نادیده نمی گیرد و معتقد است که آینده بهتری می تواند بوجود آید.

او تاکید کرد واقعیت این است که ۲۳ میلیون نفر جمعیت تایوان در باره آینده آن تصمیم می گیرند و تایوان یک دموکراسی کامل است. خانم سای اینگ-ون گفت با انجام اصلاحاتی، ارتش تایوان را قوی تر می کند و در این راه به دنبال حمایت دموکراسی های هم فکر با تایوان است.

وزیر خارجه آمریکا به تازگی در پیامی به مناسبت انتخابات ریاست جمهوری در تایوان، آن کشور را «نیرویی برای نیکی در جهان و متحدی قابل اعتماد» خوانده بود.

XS
SM
MD
LG