لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۱

نماینده تازه تایوان در واشنگتن روابطی عمیق با آمریکا دارد


بی کیم شائو، نماینده تایوان در واشنگتن، مادری آمریکایی دارد و در ایالات متحده تحصیل کرده است. ۱۹ اکتبر ۲۰۱۶
بی کیم شائو، نماینده تایوان در واشنگتن، مادری آمریکایی دارد و در ایالات متحده تحصیل کرده است. ۱۹ اکتبر ۲۰۱۶

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ بی کیم شائو، فرد مورد اعتماد تسای اینگ ون، رئیس جمهور تایوان، برای رهبری ماموریت های دیپلماتیک تایوان وارد واشنگتن شده است. شائو این هفته به خبرنگاران گفت برنامه کاری اش از هنگام ورود به پایتخت آمریکا در هفته گذشته مملو از کنفرانس های تلفنی-تصویری و بعضی ملاقات های حضوری بوده است.

او روز سه شنبه در مراسمی حضور داشت که طی آن تایوان ۲۵۰ هزار ماسک به «لژیون آمریکا»، بزرگترین سازمان کهنه سربازان جنگ در ایالات متحده، اهدا کرد. او روز قبل با مقام های ارشد مسئول امور آسیا-اقیانوسیه در وزارت خارجه آمریکا دیدار کرده بود.

شائو با آمریکا غریبه نیست. پدر او تایوانی و مادرش آمریکایی است و در کالج اوبرلین و دانشگاه کلمبیا در ایالات متحده تحصیل کرده است. او پیشتر در مقام قانونگذار و مشاور رئیس جمهور تایوان با مقام های آمریکایی در تماس بوده است.

شائو پس از پیروزی قاطع «حزب ترقی خواه دموکراتیک» در انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان تایوان در اوایل سال جاری به این سمت منصوب شده است. این پیروزی باعث شد دولت تایوان بر روی گذرنامه های تایوانی به جای «جمهوری چین» صرفا عنوان «تایوان» را چاپ کند.

شائو در مصاحبه ای درباره ایجاد توازن میان روابط تایوان با واشنگتن و پکن گفت «هر فرد عادی در کنار کسانی می ایستد که از او حمایت می کنند نه آن ها که تضعیف اش می کنند».

ایالات متحده در دوره پرزیدنت ترامپ روابط نزدیکتری با تایوان برقرار کرده است.

در کنگره آمریکا هم تلاش هایی برای تقویت و تحکیم روابط ایالات متحده و تایوان در جریان است.

شائو نخستین زنی است که این سمت را برعهده می گیرد.

XS
SM
MD
LG