لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۰

ایالات متحده یک وزیر و یگان نیروهای ویژه کوبا را به دلیل سرکوب اعتراضات تحریم کرد


اعتراضات ضددولتی در هاوانا، کوبا (آرشیو)
اعتراضات ضددولتی در هاوانا، کوبا (آرشیو)

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه ۲۲ ژوئیه یک وزیر امنیتی کوبا و یگان نیروهای ویژه آن کشور را به دلیل نقض حقوق بشر در سرکوب اعتراضات ضد دولتی اوایل ماه جاری تحت تحریم قرار داد.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز حمایت از مردم کوبا، از تحریم کردن «عوامل رژیم کوبا که مسئول این سرکوب هستند» به منظور پاسخگو کردن آنها نسبت به اقدامات‌شان خبر داد و گفت: «این تازه آغاز کار است. ایالات متحده به تحریم کردن افرادی که مسئول ستم کردن به مردم کوبا هستند، ادامه خواهد داد.»

وی «پیشبرد کرامت و آزادی انسانی» را از اولویت‌های اصلی دولت خود دانست و گفت ایالات متحده با شرکای‌ خود در سراسر منطقه همکاری خواهد کرد تا «رژیم [کوبا] را تحت فشار قرار دهیم تا بی‌درنگ زندانیان سیاسی را که به طور غیرقانونی بازداشت شده‌اند آزاد کند، دسترسی به اینترنت را دوباره برقرار کند، و اجازه دهد مردم کوبا از حقوق اساسی‌شان برخوردار شوند.»

خبر تحریم مقام ارشد کوبایی و یگان ویژه آن کشور که در سرکوب مردم فعال است، از سوی جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در گفتگو با خبرنگاران اعلام شد.

وی گفت: «بله. می‌توانم تایید کنم که امروز بعد از ظهر از وزارتخانه‌های خزانه‌داری و خارجه خبرهای بیشتری درباره تحریم‌ها و اعلامیه‌های آنها در این مورد و در مورد رویکرد ما در برابر کوبا و آن چه درصدد انجام آن هستیم، خواهیم داشت. البته قبلا هم بازداشت‌ها، محاکمه‌های نمایشی، ناپدید شدن افراد، و تلاش برای تهدید و وادارکردن مردم کوبا به سکوت را محکوم کرده‌ایم.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز اقدام دولت پرزیدنت بایدن در تحریم کوبا را سرآغاز رشته اقدام هائی در این باره قلمداد کرد.

آقای پرایس گفت: «ما به موجب نظام تحریم‌های جهانی مگنیتسکی امروز یک فرد و یک شخص حقوقی را تحریم کردیم. البته من انتظار ندارم این همه اقدامات ما باشد. ما همچنان به بازنگری‌ها ادامه خواهیم داد تا ببینیم چه اقداماتی را می‌توان در پشتیبانی از مردم کوبا انجام داد، و مهم‌تر از آن، کسانی را که این چنین آشکارا تلاش دارند حقوق مردم کوبا را زیر پا بگذارند، پاسخگو کرد.»

وزارت خزانه داری آمریکا نیز روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای گفت، این تحریم‌ها علیه کل «تیپ ویژه ملی وزارت کشور»، که واحد امنیتی وزارت کشور است، و ژنرال آلوارو لوپز میرا، وزیر «نیروهای مسلح انقلابی» کوبا، اعمال شده است. وزارت خزانه‌داری ژنرال میرا را رهبر نهادی توصیف کرده است که «اعضای آن مرتکب نقض جدی حقوق بشر شده‌اند.»

هزاران کوبایی روز یکشنبه ۱۱ ژوئیه در اعتراض به بحران اقتصادی آن کشور که به کمبود کالاهای اساسی و قطعی برق منجر شده است، علیه دولت کمونیست کوبا دست به تظاهرات زدند. پلیس در هاوانا، پایتخت کوبا، ضمن برخورد با تظاهرکنندگان صدها تن را دستگیر کرد.

رئیس جمهوری آمریکا پیشتر نیز با صدور بیانیه‌ای گفته بود که «ما در کنار مردم کوبا ایستاده‌ایم» و از خواست آنها برای آزادی و عبور از همه گیری کرونا و «دهه‌ها سرکوب و رنج اقتصادی» که به خاطر «رژیم استبدادی کوبا» متحمل شده‌اند، «حمایت می‌کنیم.»

همچنین باب منندز، سناتور دموکرات، و مارکو روبیو و تد کروز، سناتورهای جمهوری‌خواه، از مردم کوبا و خواسته‌های‌شان علیه دولت کمونیست آن کشور حمایت کردند.

XS
SM
MD
LG