لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۴

کوبا ده‌ها فعال را دستگیر کرد؛ سناتور روبیو: مردم باید بدون آنکه مغزشان متلاشی شود بتوانند به دیکتاتوری اعتراض کنند


خودروی پلیس در هاوانا - روز دوشنبه
خودروی پلیس در هاوانا - روز دوشنبه

مقامات کوبا ده‌ها فعال را در پی یکی از بزرگ‌ترین اعتراضات خیابانی ضد دولتی در تاریخ معاصر این کشور دستگیر کرده‌اند.

رویترز به نقل از گروه‌ حقوق بشری کوبالکس که در تبعید است، گزارش داد که دست کم ۱۰۰ نفر از معترضان، فعالان و روزنامه‌نگاران مستقل از روز یکشنبه که شهرهای مختلف کوبا شاهد اعتراضات علیه دولت کمونیستی این کشور بود، دستگیر شده‌اند.

نشریه آمریکایی هیل می‌نویسد که برخی از این افراد در اعتراضات دستگیر شدند اما برخی نیز در حالی که سعی داشتند به خانه روند، دستگیر شدند. آسوشیتدپرس می‌گوید که یکی از بازداشت شدگان یک مخالف سرشناس کوبایی است.

مقامات کوبا، آمریکا را متهم کرده‌‌اند که پشت اعتراضات است. مقامات آمریکایی این اتهامات را رد کرده‌اند. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفته است که دولت کوبا باید نیازهای مردم خود را تامین کند و به آنها گوش دهد. مردم کوبا در شعارهای خود از جمله خواستار آزادی شده‌اند.

سناتور دموکرات آمریکایی، باب منندز در باره تحولات کوبا گفته است: «من فکر می‌کنم این لحظه ای است که ممکن است مسیر تاریخ را عوض کند. ما از مردم کوبا در تلاش آنها برای آزادی حمایت می‌کنیم و پیام ما به رژیم کوبا این است که از خشونت علیه معترضان صلح طلب خودداری کند.»

سناتور جمهوریخواه، مارکو روبیو، در آمریکا نیز در یک سخنرانی در صحن سنا گفت دولت کمونیست کوبا از هر اهرمی برای کنترل و سرکوب مردم استفاده می‌کند و این کاری است که رژیم‌های مارکسیست با مردم می‌کنند. او گفت: «کسی مجبور نیست با هرچه من می‌گویم موافق باشد، اما آنچه همه ما باید موافق باشیم این است که مردم در هر نقطه جهان از جمله در کوبا باید آزاد باشند به طور صلح آمیز با راهپیمایی در خیابان خواهان پایان دیکتاتوری شوند بدون آنکه مغزشان متلاشی شود.»

XS
SM
MD
LG