لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۳

یک نهاد ناظر بر اینترنت: حکومت کوبا دسترسی به شبکه‌های اجتماعی را محدود کرده است


اعتراضات مردمی در کوبا
اعتراضات مردمی در کوبا

به گفته شرکت جهانی ناظر بر اینترنت «نت‌بلاکس»، با افزایش اعتراضات مردمی در کوبا حکومت آن کشور دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان از جمله «فیسبوک» و «واتس‌اپ» را محدود کرده است. همزمان سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از دولت هاوانا خواسته است همه راه‌های ارتباطات را باز کند.

به گزارش رویترز، هزاران کوبایی روز یکشنبه در اعتراض به بحران اقتصادی شدید در این‌ کشور کمونیستی که به کمبود کالاهای اساسی و قطع برق منجر شده است، دست به تظاهرات سراسری زدند.

تظاهرکنندگان به رویکرد حکومت در مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا و محدود کردن آزادی‌های مدنی در کوبا اعتراض کردند.

این اعتراضات مردمی در کشوری که مخالفت عمومی با حکومتش بسیار نادر است، تا بعدازظهر یکشنبه تا حد زیادی فروکش کرد، زیرا نیروهای امنیتی در خیابان‌ها مستقر شدند و میگل دیاز کانل، رئیس جمهوری کوبا، از طرفداران حکومت خواست که به خیابان‌ها بیایند و برای دفاع از انقلاب بجنگند.

اعتراضات مردمی در کوبا
اعتراضات مردمی در کوبا

با این حال روز دوشنبه، دست‌کم یک گردهمایی اعتراضی دیگر در حومه جنوبی شهر هاوانا برگزار شد. به گفته شاهدان و بر اساس تصاویر ویدئویی، صدها نفر در این تظاهرات شرکت داشتند.

در برخی مناطق کوبا نیروهای امنیتی ضمن حمله به معترضان و ضرب و جرح آنها، گروهی را دستگیر کردند. آمار دقیقی از تلفات احتمالی این تظاهرات ضد حکومتی منتشر نشده است.

مخالفان مدعی هستند که حکومت قصد دارد تا برای سرکوب اعتراضات، جریان ارتباطات کشور را مختل کند.

به گفته نت‌بلاکس که در لندن مستقر است، فیسبوک، واتس‌اپ، اینستاگرم، و تلگرام روزهای دوشنبه و سه شنبه در کوبا تا حدی مختل شد.

حکومت کوبا هنوز در این زمینه اظهارنظر نکرده است، ولی شرکت‌های تلگرام، و فیسبوک که صاحب اینستاگرم و واتس‌اپ است، می‌گویند که هنوز نشانه‌ جدی از قطع خدمات خود در کوبا مشاهده نکرده‌اند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه شنبه در یک نشست خبری گفت که قطع فناوری و بستن مسیرهای انتقال اطلاعات «برای رفع نیازها و خواسته‌های قانونی مردم کوبا هیچ سودی ندارد.»

XS
SM
MD
LG