لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۷

اپلیکیشن «سایفون» به ۱.۴ میلیون کوبایی برای دسترسی مجدد به اینترنت کمک کرده است


دولت کوبا دسترسی به شبکه‌های اجتماعی فیس بوک و واتس اپ را پس از اعتراضات گسترده محدود کرده است
دولت کوبا دسترسی به شبکه‌های اجتماعی فیس بوک و واتس اپ را پس از اعتراضات گسترده محدود کرده است

شرکت «سایفون» روز جمعه ۱۶ ژوئیه اعلام کرد که در پی محدود کردن دسترسی به شبکه‌های اجتماعی محبوب توسط دولت کوبا، ابزار رایگان دور زدن سانسور این شرکت به حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار کوبایی کمک کرده است که بتوانند به سایت‌ها دسترسی پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، شرکت سایفون (Psiphon)، مستقر در تورنتو از سوی دولت ایالات متحده آمریکا نیز حمایت مالی می‌شود و به مردم کشورهای ایران و چین نیز برای عبور از محدودیت‌های دولت برای دسترسی به اینترنت کمک کرده است.

هزاران کوبایی در اعتراض به کمبود کالاهای ضروری، محدودیت در آزادی‌های مدنی، و مدیریت ناکارآمد کووید-۱۹، به اعتراضات سراسری پیوستند و مهمترین نا‌آرامی دهه‌های گذشته در این کشور کمونیستی را رقم زدند.

بر اساس داده‌های نهاد بین‌المللی نظارت بر اینترنت «نت بلاکس»، دولت کوبا دسترسی به شبکه‌های اجتماعی فیس بوک و واتس اپ را پس از اعتراضات گسترده محدود کرده است.

شرکت سایفون می‌گوید این یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفری که از طریق ابزار این شرکت وارد اینترنت شدند حدود ۲۰ درصد از مصرف‌کننده‌های اینترنت در کشور کوبا را تشکیل می‌دهند.

نرم‌افزار سایفون، در سال ۲۰۰۷ میلادی توسط پژوهشگران دانشگاه کانادایی راه‌اندازی شد تا به کاربران سراسر دنیا اجازه دهد سانسور دولتی اینترنت را دور بزنند.

برنامه سایفون از طریق فروشگاه‌های «گوگل پلی» برای اندروید و «اپ استور» برای اپل قابل دسترسی است.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، گفته است کاخ سفید در حال بررسی این موضوع است که دولت ایالات متحده آمریکا چگونه می تواند به کوبایی‌ها برای دسترسی دوباره به اینترنت کمک کند.

XS
SM
MD
LG