لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۱

مایک پمپئو: سیاست آمریکا در قبال تایوان تغییر نکرده است؛ حزب کمونیست چین به تعهدات خود پایبند بماند


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، با تاکید بر تغییر نکردن سیاست آمریکا در قبال تایوان، می‌گوید که امیدوار است حزب کمونیست چین به تعهد خود در مورد صلح و ثبات در تنگه تایوان، پایبند بماند.

آقای پمپئو چهارشنبه ۳۰ مهر ماه در جریان یک کنفرانس خبری در محل وزارت خارجه آمریکا گفت: «سیاست ما در قبال تایوان تغییری نکرده است. من امیدوارم که حزب کمونیست چین نیز به تعهدات خود پایبند بماند.»

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، نیز در گفت‌وگو با خبرنگار صدای آمریکا گفت: «ایالات متحده در پی هیچ‌گونه تقابل نظامی در آسیا نیست.»

خانم اورتگاس افزود: «ما این الگوی زورگویی و ارعاب را در سیاست خارجی حزب کمونیست چین، و در شیوه برخورد قوای نظامی آنها دیده‌‌ایم.»

در همین حال بخش انگلیسی صدای آمریکا گزارش داد که دولت ایالات متحده از موافقت خود با فروش تسلیحات موشکی پیشرفته هوا به زمین به تایوان به ارزش یک میلیارد دلار خبر داده است.

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۳۰ مهر اعلام کرد که موافقت کرده است ۱۲۵ موشک کروز هوا به زمین هدایت‌پذیر نقطه‌زن ای‌جی‌ام- ۸۴اچ- اس‌ال‌اِی‌ام-ای‌ر، و شمار دیگری از تجهیزات و جنگ‌افزارهای پدافندی مرتبط به آن را به تایوان بفروشد.

بنا بر بیانیه منتشره توسط وزارت خارجه ایالات متحده، این تجهیزات «در هر آب‌و‌هوا و در هر ساعتی از شبانه‌روز توانایی حمله دقیق به هرگونه هدف متحرک و ثابتی را ارائه می‌دهد» و از این رو به تایوان کمک می‌کند که با تهدیدهای کنونی و آینده مقابله کند.

تایوان اعلام کرده است که برای مقابله با تهدیدهای چین،‌ نیازمند افزایش توانایی دفاعی خود است.

XS
SM
MD
LG