لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۲

سه فعال سرشناس جنبش دموکراسی‌خواهی هنگ کنگ بازداشت شدند


تصویری از سه فعال بازداشت شده در هنگ کنگ؛ از چپ: جاشوا وانگ، ایوان لام، و اگنس چاو
تصویری از سه فعال بازداشت شده در هنگ کنگ؛ از چپ: جاشوا وانگ، ایوان لام، و اگنس چاو

بخش انگلیسی صدای آمریکا و آسوشیتدپرس - گزارش‌ها حاکی است که جاشوا وانگ، فعال سرشناس طرفداران دموکراسی‌خواه در هنگ کنگ، و دو فعال دیگر روز دوشنبه سوم آذر ماه پس از حضور در یک دادگاه در رابطه با اتهامات مربوط به اعتراضات ضددولتی سال گذشته، بازداشت شدند.

جاشو وانگ به همراه دو فعال دیگر به نام‌های ایوان لام و اگنس چاو که هر سه بیست و چند ساله و از اعضای حزب سیاسی منحل شده دموسیستو هستند، در این دادگاه در رابطه با اتهامات مربوط به سازماندهی، شرکت در و تحریک معترضان برای پیوستن به یکی از اعتراضات غیر مجاز در خارج از مقر پلیس در ماه ژوئن گذشته، محاکمه شدند. آنها، به توصیه وکلای‌شان، گناهکار بودن خود در ارتباط با برخی اتهامات وارده را پذیرفته‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داده است که این سه فعال هنگ‌کنگی در جلسه دادگاه روز دوشنبه بازداشت شده‌اند و انتظار می‌رود در دوم دسامبر امسال حکم‌‌شان اعلام شود. بنابر قوانین افرادی که در اعتراضات غیرقانونی مجرم شناخته می شوند، بنابر به شدت جرم خود حتی با حکم پنج سال زندان نیز روبرو خواهند شد.

آقای وانگ پیش از جلسه دادگاه گفته بود: «نه میله‌های زندان، نه ممنوعیت حضور در انتخابات، و نه هیچ قدرت خودسرانه دیگری نمی‌تواند جلوی فعالیت ما را بگیرد.»

جاشوا وانگ دبیرکل گروه «دموسیستو» و از رهبران دانشجویی تظاهرات دموکراسی‌خواهان در هنگ‌کنگ در سال ۲۰۱۴ بود.

اعتراض‌های دموکراسی خواهان هنگ‌کنگ که ابتدا علیه یک لایحه پیشنهادی برای استرداد مظنونان به ارتکاب جرم به سرزمین اصلی چین آغاز شده بود، به تدریج به اعتراض علیه مسائل دیگر کشیده شد و سپس، به بزرگترین بحران سیاسی هنگ‌کنگ از زمان انتقال کنترل این منطقه از بریتانیا به چین در سال ۱۹۹۷ تبدیل شد.

طرفداران دموکراسی‌خواهی گفته‌اند که اتهامات قانونی بخشی از کارزار آزار و اذیت و آزار آنها است.

در پی تصویب قانون امنیتی جدید چین که خودمختاری هنگ کنگ را مخدوش می‌کند، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز به کنگره گزارش کرد که بر اساس واقعیت‌های موجود، هنگ کنگ دیگر منطقه‌ای خودمختار از چین به شمار نمی‌رود.

ایالات متحده، چین را به نقض تعهدش نسبت به دموکراسی در هنگ کنگ متهم کرده است.

XS
SM
MD
LG