لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

سناتور شومر درخواست کرد دولت بایدن موارد گسترده مربوط به ایران را در گفت‌وگوها لحاظ کند


چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنای آمریکا
چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنای آمریکا

چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنای آمریکا، از دولت پرزیدنت بایدن خواست در مذاکرات غیرمستقیم با ایران فقط به موضوع هسته‌ای اکتفا نکرده و حوزه‌های گسترده‌تری را لحاظ کند.

به گزارش وبسایت «جوییش اینسایدر» سناتور شومر روز پنجشنبه ۱۶ اردبیهشت در جریان جلسه‌ای که به شکل مجازی و با ویدیو کنفرانس با شورای ارتباطات جامعه یهودیان نیویورک برگزار شده بود، گفت که او هم مخالف پیوستن آمریکا به توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ و هم سه سال بعد مخالف خروج از آن توسط دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، بوده است. به گفته او این اقدام ترامپ «به جای انزوای ایران، آمریکا را منزوی کرد.»

سناتور شومر گفت: «ایران امروز توانایی بیشتری دارد و از زمانی که ترامپ از توافق خارج شد یا اوباما توافق را امضا کرد، به تولید سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر شده‌ است.»

چاک شومر افزود: «من دلیل ورود دولت فعلی [آمریکا] به این مذاکرات را درک می‌کنم و هیچ مشکلی هم با [مذاکره] ندارم. ولی همچنین باور دارم که ... ما باید تمامی این مسائل را بررسی کنیم. موضوع این نیست که نباید گفت‌وگو کنیم؛ چون اگر ما [گفت‌وگو نکنیم]، ایران می‌تواند به کار خود ادامه دهد و یک سلاح‌ هسته‌ای تولید کند. ... اما وقتی گفت‌وگو می‌کنیم باید مطمئن شویم بسیاری از موارد در دستور کار مذاکرات است.»

به دنبال اعلام تمایل دولت پرزیدنت بایدن به بازگشت به برجام در صورت پیروی کامل ایران از تعهدات خود تحت برجام، دو کشور با میانجیگری اتحادیه اروپا مذاکراتی را به طور غیرمستقیم در وین پایتخت اتریش برای این منظور آغاز کرده‌اند که همچنان در جریان است.

پیتشر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، در یک گفت‌وگوی تلویزیونی درباره مذاکرات جاری در وین با هدف احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ گفت اگرچه مذاکرات غیرمستقیم در جریان است اما آمریکا هنوز نمی‌داند جمهوری اسلامی ایران واقعا قصد بازگشت به برجام را دارد یا خیر.

XS
SM
MD
LG