لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۵

یک مقام وزارت خارجه عربستان سعودی انجام مذاکرات با ایران را تایید کرد


«رائد بن خالد قرملی» مدیر برنامه ریزی سیاست‌ها در وزارت امور خارجه عربستان سعودی -عکس از توئیتر:@ksapsaids
«رائد بن خالد قرملی» مدیر برنامه ریزی سیاست‌ها در وزارت امور خارجه عربستان سعودی -عکس از توئیتر:@ksapsaids

یک مقام وزارت خارجه عربستان سعودی انجام مذاکرات با تهران با هدف کاهش تنش در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه را تایید کرد.

«رائد بن خالد قرملی» مدیر برنامه ریزی سیاست‌ها در وزارت امور خارجه عربستان سعودی جمعه ۱۷ اردیبهشت به خبرگزاری رویترز گفت که هدف از انجام این گفتگوها بین سعودی و جمهوری اسلامی ایران یافتن راه‌هایی برای کاهش تنش‌ها در منطقه است، اما هنوز برای داوری کردن درباره نتیجه آن خیلی زود است.

آقای قرملی که سابقه سفیر عربستان در روسیه را نیز دارد، ابراز امیدواری کرد که گفتگوها به نتایج موفقی برسد، و افزود که ریاض به دنبال رفتار قابل تایید، و نه صرفا بر پایه بیانیه، از سوی ایران است.

آقای قرملی با اشاره به سخنان اخیر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، که گفته بود به رغم وجود رفتارهای مشکل‌زا از سوی ایران، کشورش به دنبال روابط خوب با تهران است، گفت این دیدگاه روندی است که عربستان در مذاکرات با ایران در پی گرفته است. او اولین مقام سعودی است که وقوع مذاکرات با تهران را تایید می کند.

پیشتر برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، در نشست مجازی اندیشکده بیروت گفته بود کشورش میزبان چند دور گفتگوهای ایران و عربستان سعودی بوده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز در مصاحبه‌‌ای با نشریه فایننشال تایمز مراتب خرسندی دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، از انجام گفتگو بین تهران و ریاض را ابراز کرده بود.

در پی اعدام یکی از رهبران شیعه در عربستان، سفارت سعودی در تهران و کنسولگری‌ آن کشور در مشهد در ژانویه ۲۰۱۶ مورد حمله قرار گرفت و آتش زده شد. این امر منجر به قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور شد.

از جمله موارد مورد اختلاف تهران و ریاض، جنگ یمن است. در جنگ یمن تهران از حوثی‌ها پشتیبانی نظامی می‌کند. حوثی‌ها با دولت قانونی یمن، که مورد حمایت نظامی و سیاسی ریاض است، درگیر هستند.

دیدار بین مقامات دو قدرت بزرگ خاورمیانه، همزمان با مذاکرات هسته ای غیرمستقیم تهران با واشنگتن که با هدف احیای برجام در جریان است، انجام می شود.

XS
SM
MD
LG