لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۲

آمریکا گزارش‌ها در مورد آزادکردن یک میلیارد دلار از پول‌های مسدودشده ایران را رد کرد


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، با رد کردن گزارش‌های منتشر شده در رابطه با اقدام یک جانبه ایالات متحده برای آزادسازی یک میلیارد دلار پول ایران، تاکید کرد که هرگونه اقدام آمریکا باید بخشی از روندی متقابل باشد.

شبکه‌ تلویزیونی سی‌ان‌ان پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت در گزارشی نوشت که دولت پرزیدنت بایدن مشغول کار روی آزادسازی یک میلیارد دلار از پول‌های مسدود شده ایران برای استفاده در «موارد بشردوستانه» است.

این گزارش می‌گوید این اقدام از سوی دولت آمریکا برای نشان دادن حسن نیت پیشنهاد شده است. سی‌ان‌ان در این گزارش گفته است سه منبع آگاه که نامی از آن‌ها برده نشده، این اقدام را تایید کرده‌اند.

ساعاتی پس از انتشار این گزارش، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده با انتشار پیامی در توئیتر، این خبر را رد کرد و گفت: «هر اقدام اساسی از سوی ایالات متحده باید بخشی از روندی باشد که هر دو طرف انجام می‌دهند.»

پیتشر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، در یک گفت‌وگوی تلویزیونی درباره مذاکرات جاری در وین با هدف احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ گفت اگرچه مذاکرات غیرمستقیم در جریان است اما آمریکا هنوز نمی‌داند جمهوری اسلامی ایران واقعا قصد بازگشت به برجام را دارد یا خیر.

به دنبال اعلام تمایل دولت پرزیدنت بایدن به بازگشت به برجام در صورت پیروی کامل ایران از تعهدات خود تحت برجام، دو کشور با میانجیگری اتحادیه اروپا مذاکراتی را به طور غیرمستقیم در وین پایتخت اتریش برای این منظور آغاز کرده‌اند که همچنان در جریان است.

XS
SM
MD
LG