لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۸

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا: توافق در وین امکان‌پذیر است، اما موضع ایران در قبال رعایت برجام روشن نیست


ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده
ساختمان وزارت خارجه ایالات متحده

یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده می‌گوید آمریکا معتقد است رسیدن به توافق در مذاکرات وین تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران امکان‌پذیر است، اما این را تنها زمان مشخص خواهد کرد.

یک عضو ارشد وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت در گفتگوی تلفنی با خبرنگاران گفت: «در دور گذشته روشن شد که ایران و آمریکا باید چه اقداماتی بکنند تا هر دو به تبعیت از توافق درآیند. بنابراین اگر ایران تصمیم بگیرد که واقعاً می‌خواهد به تبعیت درآید خیلی سریع (ظرف چند هفته) می‌توانیم به توافق و عملی کردن آن برسیم. این امر حتی تا پیش از انتخابات ایران امکان‌پذیر است. اما هنوز مطمئن نیستیم که ایران بخواهد دقیقاً به رعایت آن چه در برجام آمده است، بازگردد.»

گیتا آرین خبرنگار صدای آمریکا می‌گوید از گفته های این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا برمی‌آید که ایران خواهان برداشته شدن تحریم‌های بیشتر و عمل متقابل کمتر است. به نظر می‌رسد حفظ سانترفیوژهای پیشرفته تری که ایران طی این مدت تولید کرده، یکی از خواسته های برجام ۲۰۱۵ باشد. در صورتی که چنین مشکلاتی حل شوند، آمریکا بر این نظر است که رسیدن به هم‌نظری و اجرای دقیق طبق برجام، طی چند هفته امکان‌پذیر خواهد بود.

به گفته این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا، دولت بایدن اساس تحریم‌های دولت ترامپ را زیر سؤال نبرده است. اما از آن جا که باور دارد اجرای کامل برجام به نفع منافع ملی آمریکا است، تحریم‌هایی که از سال ۲۰۱۷ وضع شده را نیز مد نظر دارد و ایران اکنون کاملاً از این موضوع آگاه است.

این مقام آمریکا غیرمستقیم بودن مذاکرات را بسیار دشوار توصیف می‌کند و تآکید دارد که با موضع کنونی ایران، هنوز راهی طولانی در پیش است.

او همچنین گفت مذاکرات درباره آزادی آمریکایی های زندانی در ایران جدا از مذاکرات وین دنبال می‌شود.

دولت پرزیدنت بایدن از زمان شروع کار خود گفته است اگر ایران به اجرای تعهدات خود در قالب توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگردد، آمریکا هم به این توافق بازخواهد گشت. در این راستا و در هفته‌های گذشته در وین، مذاکراتی میان اعضای برجام و بدون مذاکره مستقیم ایران و آمریکا، برای بازگشت ایالات متحده به برجام انجام شده است.

ایران خواستار برداشتن همه تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی است؛ اما آمریکا می‌گوید چنین چیزی امکان پذیر نیست.

در یک ماه گذشته، هیات‌های ایران و آمریکا مذاکرات غیر مستقیمی برای بازگشت ایران به تعهدات ذیل برجام و همچنین بازگشت ایالات متحده به این توافق هسته‌ای داشتند. این مذاکرات همچنان ادامه دارد و رابرت مالی سرپرستی هیات آمریکا برای مذاکره غیرمستقیم با ایران را بر عهده دارد.

XS
SM
MD
LG