لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

جو بایدن میزبانی نشست رهبران کشورهای همسایه عراق را به بغداد تبریک گفت


شرکت کنندگان در نشست سران همسایه عراق در بغداد - ۶ شهریور ۱۴۰۰
شرکت کنندگان در نشست سران همسایه عراق در بغداد - ۶ شهریور ۱۴۰۰

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا شامگاە شنبە در بیانیەای برگزاری نشست بین‌المللی بغداد تحت عنوان «کنفرانس همکاری و مشارکت» را بە دولت عراق تبریک گفت و اعلام کرد دیپلماسی بهترین ابزار سیاست خارجی آمریکا است و واشنگتن قدردان داشتن شرکایی با چنین دیدگاهی است.

در بیانیە جو بایدن آمدە است: من بە دولت عراق برای میزبانی یک کنفرانس منطقەای موفق و خلاقانە تبریک می‌گویم. در حالیکە ما بە دنبال کاهش تنش‌ها میان کشورهای همسایە و گسترش همکاری در خاورمیانە هستیم، چنین دیپلماسی‌هایی هیچ گاە تا این اندازە مهم نبودەاند و رهبری عراق در این موضوع تاریخی است.

رئیس جمهوری آمریکا ضمن تشکر از امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود برای شرکت در این کنفرانس، نوشت: ایالات متحدە بە حمایت از هم پیمانمان در عراق، در زمانیکە ما با هم برای ثبات بیشتر در خاورمیانە کار می کنیم، ادامە می دهد.

آقای بایدن ضمن تاکید بر تعهد آمریکا بر گسترش روابط دوجانبە با عراق در چارچوب توافق استراتژیک اعلام کرد در دیدار ماە گذشتە خود با مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، در مورد اهمیت نقش این کشور در منطقە و تلاش های حکومت عراق و حکومت اقلیم کردستان برای گسترش و تقویت روابط بغداد و همسایگانش گفتگو کردە است.

همچنین بخش خاورمیانە وزارت خارجە آمریکا اعلام کرد این کنفرانس نمایانگر نقش عراق به عنوان یک رهبر در منطقە است و نشان دهندە گام‌های مهم برای گسترش ثبات منطقەای از طریق گفتگوهای سازندە است.

نشست سران کشورهای همسایە عراق روز شنبە ۶ شهریور، با حضور نمایندگان ارشد ایران و کشورهای منطقە، بە جزء سوریە، در بغداد برگزار شد. شرکت کنندگان بر اهمیت ثبات عراق و تاثیر آن بر امنیت منطقە تاکید کردند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجە ایران، با مقامات اماراتی و کویتی خود دیدار کرد. گزارشی از دیدار مستقیم ایران و عربستان در این نشست منتشر نشدە، اما فواد حسین، وزیر خارجە عراق در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد کە مذاکرات غیر رسمی تهران و ریاض برای رسیدن بە نتیجەای با هدف کنار گذاشتن اختلافات ادامە دارد.

آنتونی بلینکن وزیر خارجە آمریکا شنبه شب پس از پایان این نشست اعلام کرد کە تلفنی با برهم صالح رئیس جمهوری عراق گفتگو، و بر اهمیت و تداوم نقش ائتلاف بین المللی برای جلوگیری از ظهور دوبارە داعش تاکید کردە است. بە گفتە آنتونی بلینکن، عراقی موفق، با ثبات و قوی، در راستای منافع آمریکا است.

XS
SM
MD
LG