لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۴

آغاز نشست سران کشورهای همسایە عراق در بغداد؛ شرکت‌کنندگان بر اهمیت برقراری ثبات و امنیت در عراق تاکید کردند


مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق در نشست سران کشورهای همسایه عراق در بغداد - ۶ شهریور ۱۴۰۰
مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق در نشست سران کشورهای همسایه عراق در بغداد - ۶ شهریور ۱۴۰۰

نشست سران کشورهای همسایە عراق با شرکت مقامات کشورهای منطقە با هدف حل اختلافات موجود و ایجاد امنیت و ثبات در منطقە روز شنبه ۶ شهریور در بغداد آغاز شد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز پنجشنبه در گفت‌وگوی تلفنی با فؤاد حسین، وزیر امور خارجه عراق، «حمایت کامل» جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، از این نشست را به اطلاع عراق رسانده بود.

مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق، در سخنرانی آغازین این نشست اعلام کرد کە بغداد مایل بە گسترش روابط خارجی بر اساس منافع مشترک و عدم دخالت کشورها در امور داخلی یکدیگر است.

وی با اعلام این کە عراق می خواهد نقش اصلی در منطقە را برای نزدیک کردن کشورها بر اساس امنیت، ثبات، و روابط دوستانە بر عهدە بگیرد، گفت، نقاط مشترکی کە می تواند کشورهای منطقە را دور یکدیگر جمع کند بسیار بیشتر از اختلافات موجود است.

امیر عبداللهیان، وزیر خارجە ایران، در سخنانی به زبان عربی مسئولیت بیشتر مشکلات منطقە را بە گردن دخالت کشورهای خارجی انداخت و خواستار خروج نیروهای نظامی کشورهای خارجی از عراق شد.

وی همچنین گفت کە سیاست خارجی ایران در سایە دولت جدید، سیاست تعادل با دیگر کشورها است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسە، نیز با اعلام حمایت از دولت عراق در جنگ با تروریسم، اعلام کرد کە فرانسە آمادە آموزش نیروهای عراق است. امانوئل مکرون همچنین با اعلام این کە هدف این نشست ایجاد ثبات در عراق - و در نتیجە در تمام منطقە - است، گفت: «تمام کشورهای منطقە باید اختلافات را کنار بگذارند.»

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسە در نشست بغداد، عراق - ۶ شهریور ۱۴۰۰
امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسە در نشست بغداد، عراق - ۶ شهریور ۱۴۰۰

ایران، عربستان سعودی، ترکیە، کویت، اردن، قطر، مصر، امارات، فرانسە، و چند سازمان منطقەای در نشست سران کشورهای همسایە عراق حضور داشتند.

سوریە تنها کشور همسایە عراق است کە بە این نشست دعوت نشدە است. این موضوع با انتقاد وزیر خارجە ایران روبە رو شد و او دعوت سوریە بە این نشست را لازم دانست.

بسیاری از شرکت کنندگان در این نشست ازجملە اردن، عربستان سعودی، و قطر از دخالت دیگر کشورها در امور داخلی عراق و وجود گروەهای مسلح خارج از کنترل دولت در آن کشور، انتقاد کردند.

فیصل بن فرحان، وزیر خارجە سعودی، گفت کە کشورش از تلاش های دولت عراق برای کنترل گروەهای غیر قانونی حمایت می‌کند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجە ترکیە، خواستار تقویت روابط تجاری میان آنکارا و بغداد به ویژە ایجاد چند نقطە مرزی جدید، راە آهن، و شهرک های صنعتی در موصل شد.

تمام کشورهای شرکت کنندە در نشست بغداد بر اهمیت ثبات و امنیت در عراق تاکید کردند و آن را برای ثبات و امنیت منطقە ضروری دانستند.

XS
SM
MD
LG