لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۹

سفیر آمریکا در عراق: ایران باید رویکرد خود را تغییر دهد و به حاکمیت کشورها احترام بگذارد


متیو تولر، سفیر آمریکا در عراق
متیو تولر، سفیر آمریکا در عراق

سوران خاطری - متیو تولر، سفیر ایالات متحده امریکا در عراق در گفت‌وگویی با تلویزیون «الحدث» اعلام کرد ایران باید رویکرد خود را تغییر بدهد و به حاکمیت کشورها احترام بگذارد. آقای تولر گفت نیروهای آمریکا با درخواست دولت عراق برای شکست داعش بە این کشور آمدەاند تا این گروە تروریستی دیگر نتواند مردم عراق و کشورهای همسایە را تهدید کند.

سفیر آمریکا در گفت‌وگو با الحدث با اشارە بە نقش ایران در عراق گفت: «ایالات متحدە از نقش عراق در منطقە بە خوبی آگاە است و ایران هم باید رویکرد خود را تغییر دهد و احترام بە حاکمیت کشورها را آغاز کند.»

خروج نیروهای آمریکایی از عراق مطالبە گروەهای شبە نظامی کارگزار جمهوری اسلامی در عراق است کە در ماەهای اخیر به ویژە پیش از توافق بغداد و واشنگتن برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق، حملات راکتی و پهپادی خود را بە مراکز نظامی محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق و سوریە و همچنین فردوگاەها و مراکز دیپلماتیک افزایش دادەاند.

آقای تولر همچنین گفت کە برخی از گروەها در عراق علیە مردم این کشور که می‌خواهند کشورشان را بسازند کار می‌کنند و با حملە به سفارت آمریکا، مقام دولت عراق را نادیدە می‌گیرند.

او از تعویق احتمالی انتخابات مجلس عراق ابراز نگرانی کرد و گفت: «در صورت لغو انتخابات ممکن است عراق به سمت راهی نگران کننده برود.»

به گفته سفیر ایالات متحده در بغداد، یکی از اهداف آمریکا در عراق کمک بە این کشور برای کاهش وابستگی بخش انرژی خود بە کشورهای همسایە است.

سفیر آمریکا در عراق گفت پس از شکست داعش و بازپس گیری مناطق تحت کنترل آنها، «اکنون ما در آخرین مرحلە این کارزار بین‌المللی هستیم و نیروهای عراقی می‌توانند ماموریت جنگ علیە داعش را بە پایان برسانند.»

در حال حاضر حدود۲۵۰۰ نیروی نظامی آمریکا در قالب نیروهای ائتلاف بین‌المللی علیه داعش، در عراق حضور دارند.

اوائل ماه گذشته بغداد و واشنگتن بر سر خروج نیروهای نظامی آمریکایی از عراق تا پایان سال جاری میلادی بە توافق رسیدند، اما گروهی از نیروهای آمریکایی بە عنوان مشاور در این کشور باقی خواهند ماند.

در چند روز اخیر و به ویژە پس از کنترل طالبان بر افغانستان نگرانی‌ها از تکرار حوادث این کشور در عراق افزایش پیدا کردە است.

طبق گزارشات منتشر شدە در رسانە‌های عراق، برخی نگران ظهور دوبارە داعش پس از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور و برخی دیگر نگران افزایش نفوذ گروەهای شبە نظامی کارگزار ایران هستند.

XS
SM
MD
LG