لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۰

ماموریت نیروهای نظامی آمریکایی در افغانستان به فرمانده سنتکام واگذار شد


ژنرال اسکات میلر (چپ) روز دوشنبه فرماندهی نظامی را به ژنرال مک‌کنزی تحویل داد
ژنرال اسکات میلر (چپ) روز دوشنبه فرماندهی نظامی را به ژنرال مک‌کنزی تحویل داد

ژنرال کنت مکنزی، فرمانده سنتکام، فرماندهی نیروهای آمریکایی در افغانستان را از ژنرال اسکات میلر تحویل گرفت و باردیگر به مقامات دولت کابل تاکید کرد که حمایت واشنگتن از آنها ادامه می‌یابد.

ژنرال مک‌کنزی روز دوشنبه ۲۱ تیر افزود نیروهای آمریکایی که از این پس در افغانستان باقی می‌مانند ماموریت حفاظت از سفارت و فرودگاه کابل را برعهده خواهند داشت. او در جمع خبرنگاران با تقدیر از خدمات ژنرال اسکات، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو، و فرماندهان پیشین گفت این تغییرات از تعهد ماندگار آمریکا از مردم و دولت افغانستان نمی‌کاهد.

فرمانده سنتکام گفت: «تاکنون، ژنرال میلر و فرماندهان قبلی دو مسئولیت همزمان داشتند. اول فرماندهی ماموریت ناتو در آموزش، کمک و مشورت دادن به نیروهای امنیتی و نظامی افغانستان و دیگر فرماندهی نیروهای آمریکایی در این کشور.»

ژنرال مک‌کنزی همچنین افزود: ‌«من از هم اکنون مسئولیت فرماندهی نیروهای آمریکایی را برعهده می‌گیرم. اما مردم افغانستان باید بدانند که این انتقال به معنی تعهد ماندگار ما در ادامه همکاری در ماه‌ها و سال‌های آتی با آنها است. تغییر مکان فیزیکی فرماندهی ما به خارج از افغانستان به معنی تغییر آرایش نظامی است و نه دگرگونی در عزم ما در حمایت از شرکایمان.»

او ادامه داد که از این پس، دریادار پیت ویزلی فرماندهی نیروهای آمریکایی در افغانستان را هدایت و او را در ماموریت جدید همراهی خواهد کرد.

ژنرال مکنزی به صورت خلاصه ماموریت نیروهای باقیمانده آمریکایی در افغانستان را تشریح کرد و گفت: «ما از این پس بر چهار مورد متمرکز خواهیم شد؛ اول، حمایت از حضور دیپلماتیک‌مان در این کشور. دوم، حمایت از ادامه فعالیت فرودگاه کابل. ما همچنین به ارائه کمک و مشورت به نیروهای نظامی و امنیتی افغانستان ادامه خواهیم داد و در نهایت، همانگونه که پیشتر گفتم؛ ما از تلاش‌های ضد تروریستی پشتیبانی خواهیم کرد.»

ادامه درگیری‌ها در افغانستان

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت نبرد نیروهای نظامی افغانستان علیه شبه‌نظامیان طالبان در جریان است و به گفته نیروهای ویژه افغانستان، طالبان در مورد این که چقدر از کشور را در اختیار گرفته، اخبار نادرست می‌دهد.

این گزارش که روز دوشنبه ۲۱ تیر منتشر شده می‌گوید یکی از فرماندهان نظامی نیروهای ویژه افغانستان اعلام کرد ما راهی قندهار شدیم چرا که به ما گزارش شد ۳۰۰ نیروی طالبان در حال گرفتن کنترل در آن‌جا است. وقتی ما به محل اعزام شدیم، این مقدار نادرست از آب درآمد.

محمد دین تاثیر، یکی از نیروهای ویژه افغانستان به رویترز گفت طالبان در مورد این که ۸۵ درصد کشور را در اختیار گرفته، بزرگنمایی می‌کند. او افزود طالبان برای پرهیز از تلفات بالا به حمله و گریز متوسل می‌شوند.

روز دوشنبه و در مراسمی نمادین، ژنرال آستین میلر به طور رسمی حضور ۲۰ ساله آمریکا در این کشور را اعلام کرد. نیروهای آمریکایی از چندی پیش خروج از افغانستان را شروع کرده بودند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که آخرین روز ماه اوت، پایان ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان پس از دو دهه است.

او ادامه داد که ماموریت آمریکا در آن کشور ساخت کشور و دولت نبوده است و این برعهده افغان‌ها است که با گفت‌وگو با یکدیگر به راه حل سیاسی برای اداره آینده کشورشان برسند. این تغییر و تحولات در میانه اخبار پیشرویهای طالبان در مناطق مختلف افغانستان رخ می دهد.

XS
SM
MD
LG