لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۹

آمریکا نخستین محموله واکسن «جانسون» را به افغانستان تحویل داد


نخستین محموله واکسن آمریکایی «جانسون اند جانسون» به کابل رسید
نخستین محموله واکسن آمریکایی «جانسون اند جانسون» به کابل رسید

وزارت خارجه ایالات متحده امریکا روز نهم ژوئیه (۱۸تیر) از ارسال نخستین محموله ۱.۴۸ میلیون دزی واکسن کرونا به افغانستان خبر داد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در صفحه تویترش خود نوشت: «به عنوان بخشی از تعهد ایالات متحده در کمک به مبارزه با کووید-۱۹، ۳.۳ میلیون دز واکسن جانسون اند جانسون را به افغانستان تحویل می‌دهیم. ما به ادامه حمایت از افغانستان، از جمله ارتقا امنیت و سلامت افغان‌ها متعهد هستیم.»

راس ویلسن، کاردار سفارت آمریکا در کابل نیز در توییتی ضمن اشاره به آسیبی که همه‌گیری کرونا به معیشت مردم سراسر دنیا از جمله افغانستان وارد کرده است از این موضوع ابراز خرسندی کرد.

آقای ویلسن هنگام تحویل‌ واکسن‌ها به مقامات وزارت بهداشت افغانستان بر ادامه کمک‌های ایالات متحده پس از خروج نیروها از این کشور تاکید کرد.

این واکسن‌ها از طریق برنامهٔ «کوواکس» سازمان بهداشت جهانی به افغانستان اختصاص یافته است.

وحید مجروح، سرپرست وزارت بهداشت افغانستان گفت این میزان واکسن، از بیش از سه میلیون افغان در برابر کرونا محافظت خواهد کرد.

همزمان ، سازمان بهداشت جهانی از کاهش دسترسی افغان‌ها به خدمات بهداشتی پس از حملات گستردهٔ طالبان و خروج نیروهای خارجی ابراز نگرانی کرده است.

ریک برینن، مدیر بحران منطقه‌ای دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت ، ضمن استقبال از کمک ۳.۳ میلیون دزی آمریکا از طریق برنامهٔ «کوواکس» گفته است که افغانستان به میلیون‌ها دوز واکسن دیگر نیاز دارند.

در ۲۴ ساعت گذشته، هزار و ۱۹۱ مورد ابتلا و ۷۷ مورد مرگ ومیر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان ثبت شده است.

مجموع مبتلایان در این کشور به ۱۳۲هزار و ۷۷۷ نفر رسیده است و در کل، پنج‌هزار و ۶۳۸ نفر جان خود را در اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند.

XS
SM
MD
LG