لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۲

ند پرایس: آمریکا اجازه نخواهد داد دستاوردهای مردم افغانستان از بین برود


ند پرایس - آرشیو
ند پرایس - آرشیو

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید ایالات متحده اجازه نخواهد داد دستاوردهای ۲۰ سال گذشته مردم افغانستان از بین برود و از هر آنچه در توان دارد برای حفظ این دستاوردها استفاده خواهد کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۷ تیر در یک کنفرانس خبری تأکید کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای امور افغانستان و دیگر مقامات ذیربط قرار است با همتایان خود در سطح جهان، و کشورهای همسایه آن کشور هماهنگی و همکاری کنند تا راه حل پایداری شامل آتش بس فراگیر پیدا کنند.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: «ما مردم افغانستان را به حال خود رها نمی کنیم. تمامی اقدامات ما در حمایت از دیپلماسی است که ما و عوامل کلیدی افغان امیدوار هستیم زمینه را برای صلحی پایدار و شرایط امن زندگی بدون حضور نیروهای نظامی آمریکا در آنجا فراهم کند.»

وزارت خارجه همچنین سرگرم تسریع کردن روند پاسخگویی به تقاضای پناهندگی افغان‌هایی است که طی این سال‌ها در آن کشور در زمینه‌های مختلف به آمریکا کمک کرده و اکنون جانشان به دلیل دشمنی طالبان با آمریکا در خطر است.

به گفته پرایس، وزارت خارجه با چند کشور ثالث در تماس بوده تا برخی از این متقاضیان را تا رسیدگی به پرونده‌شان اسکان دهند. اسکان این افراد قرار است از اواخر این ماه شروع شود.

در رابطه با اینکه اگر طالبان به زور تفنگ بخواهد در مسند قدرت تکیه کند، پرایس گفت: «به نظر ما حاکمیت در افغانستان باید توسط خود افغان‌ها تعیین شود؛ زیرا این تنها راهی است که نزد مردم آن کشور و جامعه بین‌المللی مشروعیت خواهد داشت.»

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG