لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

اشرف غنی از طالبان خواست با کابل مذاکره کنند: «تنها حکومت افغانستان» می‌تواند زندانیان طالبان را آزاد کند


اشرف غنی -آرشیو
اشرف غنی -آرشیو

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، گروه طالبان را مسئول طولانی شدن جنگ در افغانستان دانست و گفت طالبان «شریعت» را بر «توافق با آمریکایی‌ها» مقدم می‌شمارد.

به گزارش بخش دری صدای آمریکا، آقای غنی روز شنبه ۱۹ تیر و پس از افتتاح فرودگاه بین‌المللی خوست، خطاب به طالبان گفت: «آیا شریعت خداوند را می‌پذیرید؟ من می‌گویم بیایید مذاکره کنیم، آنان (طالبان) می‌گویند نه ما با آمریکایی‌ها توافق کرده‌ایم. آیا توافق با آمریکا از شریعت هم بالاتر است؟»

او اضافه کرد که تنها حکومت افغانستان می‌تواند زندانیان طالبان را آزاد کند، پس بهتر است با حکومت مذاکره کنند نه با جناح دیگری.

آقای غنی همچنین گفت که اگر طالبان کشور خود را دوست دارند، باید «با من تعهد کنید که آب‌های افغانستان را نمی‌فروشید و نوکری دیگران را نمی‌پذیرید.»

او طالبان را مسئول طولانی شدن جنگ خواند و گفت «باید از طالبان پرسیده شود که برای چه کسانی می‌جنگند؟ برای افغانستان می‌جنگید یا می‌خواهید افغانستان زیر دست دیگران باشد؟»

اشرف غنی خطاب به طالبان گفت: «از مرگ افغان‌ها چه کسانی سود می‌برند؟» او از طالبان پرسید به دستور چه کسانی اماکن مختلف از جمله «خانه‌ها و پل‌ها را ویران می‌کنید؟»

آقای غنی افزود که حکومت افغانستان همواره برای برقراری صلح در این کشور تلاش کرده است، اما طالبان به خشونت‌ متوسل شده‌اند. این در حالی است که گروه طالبان ادعا می‌کند که حکومت افغانستان به مذاکره تمایل ندارد. این گروه همچنین گفته است که در تخریب زیرساخت‌ها دست ندارد. طالبان اخیرا پیشروی‌های وسیعی در تصرف اراضی بخش‌های مختلف در افغانستان داشته است.

کشته شدن «دست‌کم ۷۰ نیروی طالبان» در درگیری‌های قندهار

در همین حال مقام‌های نظامی افغان از ادامه درگیری‌ها در شهر قندهار خبر داده و گفته‌اند که در این درگیری‌ها، دست‌کم ۷۰ جنگجوی طالبان کشته شده‌اند.

محمد صادق عیسی، سخنگوی لشکر ۲۰۵ ارتش افغانستان روز شنبه به بخش دری صدای آمریکا گفت که این جنگجویان در حملات هوایی کشته شده‌اند.

آقای عیسی افزود که عملیات زمینی و هوایی نیروهای امنیتی با هدف سرکوب گروه طالبان در قندهار به شدت ادامه دارد.

مقام‌های محلی استان قندهار گفته‌اند که با تشدید حملات طالبان به شهر، صدها خانواده خانه‌های خود را ترک کرده‌اند و تلاش‌ها برای کمک به آنان جریان دارد.

مسئولان یک مرکز درمانی در استان قندهار می‌گویند که در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶ جسد از محل این درگیری‌ها به این مرکز درمانی منتقل شده که بسیاری از آنان غیرنظامیان هستند و دست کم ۵۷ مجروح از جمله ۱۲ کودک نیز به مرکز درمانی منتقل شده‌اند.

در همین حال، وزارت دفاع ملی افغانستان می‌گوید که در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۹۱ جنگجوی طالبان کشته و ۱۰۲ نفر دیگر از آنان زخمی شده‌اند. این وزارتخانه افزود که این جنگجویان از جمله در استان‌های غزنی، خوست، زابل، بادغیس، بلخ، سرپل، هلمند، نیمروز، قندوز و چند استان دیگر زخمی شده‌‌ اند. گروه طالبان تاکنون در این باره اظهار نظر نکرده است.

گروه طالبان می گوید ۸۵ درصد از سرزمین افغانستان را در کنترل خود دارد. در حالی که پاکستان خود را برای پذیرش از پناهجویان افغان آماده می کند، فرمانده نیروهای ارتش در شمال شرق ایران می گوید هیچ مشکلی در امنیت مرزهای ایران وجود ندارد. او گفته است: «در حال حاضر شرایط حاکم بر افغانستان نامناسب است، اما تمام مرزهای شرقی و مشترک ایران و افغانستان در امنیت کامل است.»

در ارتباط با تحولات افغانستان، وزارت خارجه آمریکا روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد، زلمی خلیل زاد فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان، راهی قطر، پاکستان و ازبکستان می‌شود.

در این بیانیه تاکید شده آقای خلیل زاد در این سفر «دیپلماسی مصمم» ایالات متحده برای رسیدن به یک توافق صلح بین دولت افغانستان و گروه طالبان را پیگیری می‌کند.

XS
SM
MD
LG