لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۴

ریچارد رتکلیف در نامه‌ای به سازمان ملل خواستار دخالت فوری این نهاد برای آزادی همسرش در ایران شد 


عکس آرشیوی از ریچارد رتکلیف، همسر نازانین زاغری-رتکلیف شهروند ایرانی-بریتانیایی که در ایران به زندان محکوم شده است.
عکس آرشیوی از ریچارد رتکلیف، همسر نازانین زاغری-رتکلیف شهروند ایرانی-بریتانیایی که در ایران به زندان محکوم شده است.

ریچارد رتکلیف، که همسرش نازنین زاغری در ایران زندانی است، با ارسال نامه‌ای به سازمان ملل متحد خواستار دخالت فوری این نهاد بین‌المللی برای آزادی خانم زاغری و بازگشت او به بریتانیا شد.

به گزارش روز شنبه ۱۶ مرداد رسانه‌های بریتانیایی، ریچارد رتکلیف و وکلای او در نامه ای به سازمان ملل متحد گفتند: «ما در ماه‌های گذشته به نسبت سکوت کرده بودیم و امیدوارانه در انتظار بودیم که شاید مذاکرات با ایران به نتیجه برسد، ولی اعلام هفته پیش مبنی بر توقف مذاکرات در مورد گروگان‌ها و حمله به کشتی‌ تجاری که مرگ دو تن را در پی داشت، نشانه‌ای است از این که با تغییر دولت در ایران، شرایط به سمت بدتر شدن رفته است.»

آقای رتکلیف در نامه خود می گوید، در دیدار با دومینیک راب‌، وزیر خارجه بریتانیا، گفته است که شرایط عوض نخواهد شد، مگر این که بریتانیا و جامعه جهانی موضعی محکم‌تر علیه گروگان‌گیری های ایران اتخاذ کنند و از آن به عنوان یک جرم نام ببرند.

نازنین زاغری، شهروند بریتانایی ایرانی‌تبار و کارمند بنیاد خیریه تامسون رویترز، فروردین ۱۳۹۵ وقتی قصد بازگشت به لندن را داشت در فرودگاه تهران بازداشت به اتهام جاسوسی محکوم به زندان شد.

همسر او بارها گفته است که جمهوری اسلامی از خانم زاغری به عنوان گروگان برای تسویه حساب مالی با دولت بریتانیا استفاده کرده است.

علاوه بر نازنین زاغری، در حال حاضر افرادی چون مراد طاهباز، عماد شرقی، سیامک نمازی و پدرش باقر نمازی، شهروندان ایرانی-آمریکایی، احمدرضا جلالی پژوهشگر ایرانی-سوئدی، مسعود مصاحب شهروند اتریشی‌آلمانی، کامران قادری شهروند ایرانی‌-اتریشی، انوشه آشوری و مهرداد رئوف شهروندان ایرانی-‌بریتانیایی، و ناهید تقوی شهروند آلمانی ایرانی تبار، در ایران زندانی هستند.

XS
SM
MD
LG