لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۲

وزیر خارجه بریتانیا: رفتار جمهوری اسلامی با نازنین زاغری مصداق شکنجه است


دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، در یک کنفرانس خبری در واشنگتن. ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۰
دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، در یک کنفرانس خبری در واشنگتن. ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۰

وزیر خارجه بریتانیا در واکنش به محکومیت نازنین زاغری-رتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی، به یک سال حبس مضاعف گفت جمهوری اسلامی از نازنین به عنوان یک اهرم سیاسی «در بازی موش و گربه» استفاده می‌کند.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا روز یکشنبه ١٢ اردیبهشت با حضور در یکی از برنامه‌های تلویزیون بی‌بی‌سی ضمن تاکید بر غیرقانونی بودن این حکم و لزوم آزادی فوری و بی قید و شرط نازنین زاغری افزود: «به نظر من، حبس نازنین از لحاظ حقوق بین‌المللی، غیرقانونی است. فکر می‌کنم وی در معرض توهین‌آمیزترین و پیچیده‌ترین رفتار قرار دارد. به عقیده من، رفتار [جمهوری اسلامی] با وی مصداق شکنجه است.»

آقای راب در پاسخ به یک سوال که آیا حکومت ایران خانم زاغری را گروگان گرفته است گفت، دشوار بتوان استدلالی علیه این توصیف از رفتار جمهوری اسلامی با نازنین زاغری آورد.

وزیر خارجه بریتانیا هفته گذشته نیز در توییتی ضمن غیرانسانی و کاملا غیرقابل‌توجیه خواندن این حکم، خواستار آزادی و بازگشت وی به بریتانیا شده بود.

دوشنبه هفته گذشته ٦ اردیبهشت، حجت کرمانی، وکیل نازنین زاغری تایید کرد موکلش به یک سال حبس دیگر و نیز یک سال ممنوع‌الخروجی محکوم شده است. این در حالیست که محکومیت پنج ساله خانم زاغری به اتهام «جاسوسی» در اسفند ۹۹ پایان یافته بود.

XS
SM
MD
LG