لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۷

دومین جلسه دادگاه ناهید تقوی و مهران رئوف، شهروندان دو تابعیتی زندانی در ایران برگزار شد


مهران رئوف (راست) و ناهید تقوی،‌ شهروندان دوتابعیتی زندانی در ایران
مهران رئوف (راست) و ناهید تقوی،‌ شهروندان دوتابعیتی زندانی در ایران

دومین جلسه دادگاه ناهید تقوی شهروند ایرانی-آلمانی و مهران رئوف، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران، روز یکشنبه ۲۳ خرداد برگزار شد.

مصطفی نیلی وکیل مدافع مهران رئوف در حساب توییتر خود با اعلام برگزاری جلسه دوم محاکمه موکلان خود نوشت:‌ «امروز دومین جلسه محاکمه موکلین خانم‌ها ناهید تقوی، سمیه کارگر، بهاره سلیمانی، نازنین محمدنژاد، و آقای مهران رئوف برگزار شد.»

وی در ادامه این توییت اشاره کرده که مهران رئوف از عصر روز شنبه، بعد از حدود هشت ماه، از بند امنیتی دو الف، به بند یک زندان اوین منتقل شده است.

هریبرت هیرته نماینده پارلمان آلمان نیز نوشته است که ناهید تقوی تهدیدی علیه امنیت ملی ایران نیست، و با همکاران خود در پارلمان روند محاکمه او را پیگیری می‌کند.

مریم کلارن، فرزند خانم تقوی، پیشتر به صدای آمریکا گفته بود،‌ به وی اجازه دسترسی به وکیل مستقل و اختیاری داده نشده و بازپرس پرونده به اعضای خانواده گفته است که برای دسترسی به پرونده، تنها می‌توانند از فهرست وکلای تسخیری اصل ۴۸، وکیل انتخاب کنند. قوه قضاییه هنوز توضیحی درباره علت بازداشت ناهید تقوی نداده است.

ناهید تقوی روز جمعه ۲۵ مهر ماه سال جاری پس از تفتیش منزل و ضبط برخی از لوازم شخصی خود،‌ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. در طول این مدت خانواده این زندانی سیاسی تنها دو بار اجازه ملاقات با او را داشته‌اند.

ستار رحمانی، از نزدیکان مهران رئوف نیز به صدای آمریکا گفته بود، این فعال کارگری به همراه ۱۵ نفر دیگر قربانی توطئه ماموران امنیتی و سپاه پاسداران ایران شده‌اند و در جایی که این افراد با هم دیدار می‌کردند، سپاه با فرستادن یک زن به بهانه کار کردن در آنجا، اطلاعاتی را علیه این افراد جمع‌آوری کرد و در نهایت موجب بازداشت رئوف و دیگران شد.

مهران رئوف، ۶۴ ساله، زندانی دو تابعیتی ایرانی بریتانیایی نیز ۲۵ مهر ماه گذشته با هجوم نیروهای سپاه پاسداران به منزلش،‌ بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. او ماه‌ها در حبس انفرادی طولانی‌مدت نگه داشته شده است.

در حال حاضر به غیر از ناهید تقوی و مهران رئوف، چندین شهروند آمریکایی و غیرآمریکایی - از جمله سیامک و باقر نمازی، ارس امیری، کامران قادری، ‌مسعود مصاحب، و انوشه آشوری - در ایران زندانی هستند.

ایران در چند سال اخیر بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را تشدید کرده است. وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG